107 En dit zijn dan de tieners van die tijd; een foto van de meisjes en een van de jongens. Gemengd kwam toen maar zelden voor. Wat de mode betreft zal enig ver schil met de tiener-mode van nu wel opvallen. De meisjes in lange jurken met pofmouwen, met kantjes en ruches en de boordjes hoog om de hals gesloten. Zwarte kousen bedekten het weinig zichtbare van de benen en de hoge schoenen waren met ontelbare knoopjes een voor een dichtgeknoopt. En hoe vindt u dan deze sportieve jongens, keurig opgesteld aan een hek in de Boter- straat. Hoge schoenen, lange zwar te kousen, de beroemde pofbroek, jas en vest met vele knopen, een sjieke das met binders om het al te stijve boord allefemmetje ge naamd en ten slotte die afschu welijke petten. Nee, ik geloof niet dat ik ooit zó iets ergs op mijn hoofd gedragen heb. Trouwens, wanneer ik die gezichten zo eens bekijk, meen ik te kunnen consta teren, dat ze er zelf ook niet zo gelukkig mee waren. De ernst des levens lijkt reeds vroeg hun deel geweest te zijn. Of zouden het soms twee wezen wezen Van wezen gesproken.... ook die hadden hier in Schiedam zowel als elders hun mode. Hoewel u nu niet moet denken, dat die kleding elke drie maanden veranderde, zoals nu het geval is. Daar waren wel 25 jaar of meer voor nodig om daarin enige ver andering te brengen. Schiedam had twee weeshuizen. Het Weeshuis der Hervormden aan de Lange Achter weg en het Katholieke Weeshuis aan de Hoogstraat. Van enige oecumene was nog geen sprake en dus was de kleding verschillend.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 7