Schiedams jeugd in Esslingen 133 f 4. Het omgekeerde wordt gedaan van wat besloten is f 5. De uitvoering van de besluiten wordt voor on bepaalde tijd opgeschort f 6. De besluiten worden tijdig en op de juiste wijze uitgevoerd. Helaas staan we ook in elk van deze gevallen weer voor het probleem dat slechts een van de zes mogelijk heden acceptabel is. Er zijn steeds 5 foute mogelijk heden, die ondoelmatigheid van de vergadering ver oorzaken. Het hoge woord moet er langzamerhand maar eens uit. Indien men op grond van de bovenstaande gegevens berekent hoe groot de kans is op een doelmatige vergadering, komt men tot de slotsom, dat deze 1 op 6x6x6x6x6x6 bedraagt of 1 op 46656. Wie tot hiertoe de berekening heeft gevolgd, zal zich niet meer verwonderen over het feit, dat hij zo vaak onbevredigd van een vergadering komt. Zijn ene kans dat hij een doelmatige vergadering bijwoonde, zinkt immers in het niet tegenover 46655 kansen dat de vergadering ondoelmatig was. Een goede vergadering is iets dat „eens in het leven" voorkomt, zoals zoveel mooie dingen. Voor sommige mensen komt dit mooie zelfs nooit Al wie zich door de overweldigende kans op een slechte vergadering ontmoedigd voelt, kunnen wij tot slot van harte aanraden alle uitnodigingen voor vergaderingen te retourneren met de af wijzing: „Nog in geen 46655 maal!" Men bespaart zich daarmee veel ellende. De eerste Schiedamse groep was tien-man-sterk. Dat was „Schiedam", daar in Esslingen. Schiedam-Holland, als nieuwe stad-deelnemer aan de internationale jeugd-uitwisseling, en Esslingen reeds de 15e maal gast-stad. Routine-werk dus, -programma, -bijeenkomsten, -toespraken voor een zoveelste samenkomst van „de doorsnee-Europese-jeugd" Neen, er is daar nog het enthousiasme van-het- eerste-uur, dat zorgde voor een gevarieerd verblijfs- programma. De langdurige ervaring komt te voorschijn in hetfeit dat een zo groot aantal buitenlandse jongeren gehuis vest kan worden in Esslinger gezinnen. Gewoon veertien dagen meeleven naar 's lands wijs. Het motief, de kracht, de zin van de uitwisseling, de organisatie. En na 15 jaar slaat dit idee nog aan, neen, groeit het nog steeds, getuige Schiedams 'proef-deelname'. En na 15 jaar kan Esslingen zeggen: honderden hebben wij ontvangen, evenzoveel stadgenoten maakten op bijzondere wijze kennis met vreemde steden, mensen en hun gewoontes, buitengewoon talrijk zijn de hechte relaties die er uit groeiden. Dat is een troostrijke gedachte voor Schiedam, aan het begin, voor de beslissing van doorgaan of, het was wel aardig voor een keer. Want 'was heisst' tien. Een programma, kosten, moeite, voor tien. De Europese jeugd ontmoet elkaar, leert stad en volk uitstekend kennen, prachtig, maar wat is tien Redelijke twijfel, aan het begin, bij het afwegen van moeite en nut. Esslingen betreurt na 15 jaar geenszins de eerste stap. 10 Schiedammers in Esslingen Concreet resultaat op 18 juli 1964, van 'proefs- gewijze' inhaken van de S.G. op een Duits initiatief (van Kreis-Jugend-Ring (K.J.R.), Esslingen): 10 jonge Schiedammers (toegestane leeftijdsvariatie van 16-23 jaar) op weg naar Esslingen, met het vooruitzicht op een anders-dan-anders vakantie in die plaats, niet 'en pension', 'en hotel' of 'en camping', maar 14 dagen 'en familie', met door K.J.R. ontworpen pro gramma van uitstapjes, bezichtigingen, ontvangsten etc., wetend straks in Schiedam een Duitse vriend of vriendin een zelfde periode te moeten opnemen. Een uitwisseling dus, onder auspiciën van de (nieuwe activiteiten niet schuwende) S.G.; verheugende op leving van een vooral in de jaren '47-'52 in trek zijnde vorm van 'buitenland doen' (ENSO-uitwisselingen). k De heenreis wordt benut voor een nadere onderlinge kennismaking, de basis gelegd voor veertien dagen samenzijn in volle harmonie. f

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 13