SCHIEDAM IN ESSLINGEN SCHIEDAMSE KUNSTAGENDA 134 M 11'.1!. ;_rjiv.k vLSSJtik'' 1;^ Landschapsschoon en hitte winnen het ten slotte van koeien en kalveren, en na 11 uur reizen: Esslingen, stationsplein. Schiedammers ontmoeten hier hun gastouders, het moment waarnaar beide groepen in nieuwsgierige afwachting lang hebben uitgezien. Twee weken meeleven in een Duits gezin, het leek de Schiedamse deelnemers een uitgelezen wijze van vakantiehouden, de beste wijze om stad en mensen te leren kennen. En hun verwachtingen werden niet beschaamd. Zeer gastvrij opgenomen, geen aanpassingsmoeilijk heden, het zouden 14 fijne dagen worden. Inderdaad, de aanpassing geschiedt wonderlijk wel. De vrees bij sommigen voor taalmoeilijkheden blijkt dra onge grond. Het zou ook te on-Hollands zijn geweest Men voelt zich in alle vriendelijkheid opgenomen en de volgende dag, een vrije, voelt niemand zich dan ook geroepen 'Schiedamse contacten' op te nemen. Het hoofddoel van deze uitwisseling slaat dus aan, het verblijf in en contact met de gastfamilie. Het is geen groepsgewijs vakantiehouden. Dat eist van de deel nemers een bepaalde instelling, wellicht liever het thuislaten van een bepaalde andere instelling. Primair gaat men als eenling, de gast in een vreemd gezin. Er was overigens gelegenheid genoeg elkaar te zien. Kreisjugendring (in het 15e organisatiejaar) zorgde voor een aantrekkelijk verblijfsprogramma op de niet-vrije dagen. Financieel vrij ruime armslag heb bend (gemeentelijke subsidie, belangstelling en steun van zaken- en bedrijfsleven), kon men zich een ruim gevarieerd programma veroorloven, dat de ca. 45 buitenlandse gasten tot ver buiten de stadsgrenzen voerde. Er werd begonnen met de bezichtiging van het oude Esslingen, waarbij men de andere deelnemende groe pen voor het eerst ontmoette. De jongens en meisjes uit Udine (Italië), Norrköping (Zweden), Neath (Wales). Het werd geen Babylonische spraakverwar ring, men begreep elkaar uitstekend, het werd een grote groep. 's Avonds bij het eerste aangeboden gezamenlijk diner wel iets van veeltaligheid: 3 toespraken in 4 talen rondverteld: sfeervol, maar een lange weg naar de (typisch streekse) broodsoep. Dan, na die eerste kennismakingsperiode, gaan de dagen bijzonder snel. De ontvangst door de gemeente Esslingen, de tocht naar de Bodensee, de dag als gast van de gemeente Ruit, het bezoek aan het parlement van de staat Baden-Württemberg, etc., voor de deelnemers vloog het om. Een prettige verrassing voor de Schiedammers was de opening van een tentoonstelling van het werk van Esslinger schilders gemaakt in Schiedam. Het is de bedoeling jaarlijks tijdens het verblijf der groepen in Esslingen een 'contact-stad' zo in de belangstelling der Esslingers te plaatsen. Dit jaar werd het de jongste deelnemer, Schiedam. Zo was het te spoedig reeds afscheid nemen van Esslingen, de families, de K.J.R. Uitgewuifd door een grote schare bekenden werd de terugreis aanvaard, vol indrukken van en herinneringen aan een bijzonder prettige tijd. Alle deelnemers vonden de vakantie buitengewoon geslaagd en in menige agenda staan al adressen uit andere steden. Voor een volgend jaar? H.R. A 23 september PASSAGE THEATER: Katholieke Kring Toneelgroep „Centrum" met „De Eer biedige Lichtekooi" van Jean-Paul Sartre. Vooraf de 1-akter „De schaduw in het dal" van J. M. Synge. 14 oktober PASSAGE THEATER: Toonkunst Rott. Philharm. Orkest o.l.v. Franz Paul Decker, soliste: Toos Onderdenwijngaard, piano. P. Hindemith - Bostoner Symphonie, J. S. Bach - Pianoconcert, L. van Beethoven - 2e Symphonie. 3 oktober ARCADE: CeFa „Duel in the Jungle" (kleurenfilm). 14 oktober VOLKSGEBOUW: NIVON W. Dussel, de bekende reizende journalist, brengt „Dagboek van een wereldreis" met film en dia's. 7 oktober PASSAGE THEATER: SG Kunstavond Het Nationale Ballet met de grote „Anna Pavlova Herdenking". 28 oktober Vrije avond; programma wordt nog nader Katholieke Kring bekendgemaakt.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 14