Het koor van Jan Remmers waal m 180 Het kwam gewoon zo: bij Jan thuis zingen ze graag. Na het eten begon er een. Vader heeft een mooie bas, drie broers bassen mee, zomaar, spontaan. Later kwamen er vrien den meedoen en verloofden. De huis kamer werd te klein (dat is als je het goed beschouwt een domme uitdrukking: de huiskamer bleef wat ie altijd geweest was, maar het gezelschap groeide). Ze zochten een repetitie-lokaal. Daar komen ze iedere vrijdag-avond bijeen. De be doeling was een stelletje of twintig, knus. Het werden er tweeënveertig en toch knus. Praktisch iedere vrijdag is het koor compleet. Nie mand van de leden slaat graag die avond over. En ze zingen maar. Ze zingen goed, ze zingen ontzettend graag. Voor hun plezier, uitsluitend voor hun eigen plezier. Een dirigent hebben ze niet nodig, dat is Jan. Dat kan Jan ook zijn want hij heeft diploma viool van het Con servatorium. Het was oorspronke lijk zijn bedoeling beroeps-musicus te worden, maar toen Eduard Flipse hem een salaris bood dat precies één derde was van wat hij op kantoor had, bleef hij amateur. Ze zingen niet zoals u en ik in de badkamer (toevallig ook op vrijdag avond) nee, ze oefenen serieus. Ze willen het steeds beter doen. Zes jaar hebben ze nodig voor een be scheiden repertoire. Het kan gebeu ren dat er vijftig keer gerepeteerd en opeens: „JA" gilt Jan Remmers waal, „Doe dat nog eens zo". Dan zijn ze blij dat ze weer wat ge leerd hebben, dat een moeilijke passage er gaaf uitkomt. Is dit „Gemeenschap"? Je zou kun- gen: Nee. Concerten geven is er niet bij. Ze doen dit allemaal voor hun eigen plezier. Is het daarom „waardeloos"? Heel zeker niet. Het is een hobby. Een heel goede, zuivere kunstvolle hobby. Bovendien, geloof ik, dat zelf zingen toch leiden moet tot luisteren naar andere koren. De mensen van Jan Remmerswaal krijgen op deze ma nier toch iets mee voor hun verdere leven. Ik vind: ze moesten maar doorgaan SEBASTIAAN Eigenlijk heet het: R.K. Gemengd Koor. Dat is het ook wel of, hele maal eerlijk: het is de hobby van Jan Remmerswaal. Zoals anderen in postzegels doen, duiven houden, met treintjes spelen, vliegtuigmo dellen bouwen, suikerzakjes ver zamelen, zo heeft Jan Remmerwaal zijn R.K. Gemengd Koor. Een koor, zonder bestuur: geen voorzitter, zelfs geen penningmeester. Wel met een dikke kas, waarschijnlijk de enige vereniging in Schiedam die niet noodlijdend is, want iedereen betaalt een kleine contributie en de onkosten zijn praktisch nul.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 16