PAULINE! Olympisch brons voor 181 Veel cadeaus, veel bloemen; dat was het beeld van de huiskamer in de Bilderdijkstraat 18a. Een gewoon huis met gewone mensen, maar met een bijzondere dochter. Die dochter is het Schiedamse zwemmeisje Paulien van der Wildt. Tussen de vele cadeaus ligt trots in het midden de bronzen medaille, door Paulien behaald in Tokio. Velen hebben de medaille al in handen gehad. De buurtbewoners, vrienden, kennissen en natuurlijk ook vader en moeder Van der Wildt hebben de trofee aan alle kanten bekeken. Hij zal een ere-plaats krijgen, in de al zeer volle prijzenkast van Paulien. Wij vertelden het al: Paulien is een gewoon meisje, dat door haar goede zwem- prestaties werd uitverkoren mede ons land te ver tegenwoordigen op de Olympiade in Japan. Schiedam is met recht trots op deze enkele vertegenwoordiger, die onze stad in Tokio bracht. We hebben er met Paulien over nagepraat. En praten wil ze wel, dit sportieve meisje, dat al heel vroeg met het water in aanraking kwam. De Olympiade heeft op haar een overweldigende indruk gemaakt hoewel ze het evenement in het begin wat tegen vond vallen: „Het was net of ik aan een gewone wedstrijd meedeed." Dat gevoel hadden ook de andere zwemsters. Later werd dat anders. Toen de wedstrijden achter de rug waren, heeft Paulien nog drie dagen de gelegenheid gehad om iets van Japan te zien. Niet veel, maar genoeg om een indruk te krijgen van het land. Al heel jong kreeg Paulien de smaak van het zwem men te pakken. Zo zal zij nooit vergeten dat zij eens overstuur naar huis is gekomen uit het zwembad, omdat zij nog te jong was om aan wedstrijden deel te nemen. „Ik kreeg de mededeling: Je bent te jong, hier is je inschrijfgeld terug". Terwijl Paulien vertelt, ligt de kat Mikky op haar schoot te spinnen dat het een lieve lust is. Hij heeft het vrouwtje al die weken dat zij in Tokio was, erg gemist. Paulien is dol op dieren, altijd al geweest. Dat was ook de reden dat zij als jong meisje zo dik wijls in het water is gevallen. Als de eendjes of andere waterdieren gevoerd moesten worden, keek Paulien niet op een nat pak meer of minder. SZC is haar vereniging altijd geweest en zij heeft er steeds prettig gezwommen, maar nu doet ze tot januari niets meer. Ze neemt er haar gemak een beetje van. De drukte na het succes was overstelpend, maar erg gezellig. Haar ouders zijn bijzonder trots op haar en steken dat niet onder stoelen of banken. „Waarom ook eigenlijk? Het gebeurt je niet iedere dat dat ze je opbellen en je dan vertellen dat je dochter brons heeft gewonnen in Tokio", zegt mevrouw Van der Wildt, „vol spanning hebben we bij de radio gezeten, om het grote nieuws te horen." „In het Olympisch dorp hebben wij onder elkaar een groot plezier gehad", aldus Paulien. „Er is veel ge lachen door ons. De meisjes van de atletiek noemden onze kamer de kinderkamer". Even heeft het nog gespannen toen Paulien bij een poging een appel te schillen in haar hand sneed en twee krammen in haar hand kreeg. Maar gelukkig is het allemaal nog goed afgelopen. Het gaf wel even een consternatie bij de zwemsters. Er waren heel wat handgebaren nodig om de Japanse doktoren duidelijk te maken wat er „aan de hand" was. Met elkaar hebben de zwemsters, na hun wedstrijden reeks, bokswedstrijden gezien. Het gaf nog heel wat voeten in de aarde eer zij in het boksstadion waren. „Voor we er in konden, zagen wij aan de ene kant de boksers fit de zaal in komen en daarna, als hun wed strijd er op zat, „dizzy" er aan de andere kant weer uitkomen", lacht Paulien. „Toch hebben wij ons daar bijzonder geamuseerd." „We zijn nog drie dagen in Kyoto geweest en hebben daar een echte Japanse maaltijd genoten. Als ze het eten zo vlak voor je neus klaar maken, dan lust je er geen hap van, maar als het eenmaal klaar is weet je niet van ophouden, zo lekker is het." Paulien wil met alle geweld in de zwemsport blijven en volgt een cursus voor zwemonderwijs bij de KNZB. „Ik ben echter met de Olympiade zeven weken achtergeraakt, maar die zal ik wel inhalen." Woensdag 4 november is zij door het gemeente bestuur vanAmsterdam op het stadhuis ont vangen, samen met de andere deelnemers. Ook heeft zij de cupwedstrijd van DWS gezien. Heel veel heeft „bronzen" Paulien te verwerken gekregen in de laatste weken. De weken voor, tijdens en na de Olym piade waren drukke dagen, maar zegt zij er zelf van: „Dat had ik voor geen geld willen missen". Dat ge loven wij graag, want ondanks alles is Paulien van der Wildt, het Schiedamse zwemstertje, een gewoon meisje gebleven, een echt sportmeisje met gezonde liefhebberijen. BAS VAN BOCHOVE

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 17