207 J OEN we op die gure novembermorgen voor de Rijn bij Pannerden stonden te wachten tot het de veerman beliefde ons over te zetten, dachten we: 'Klein beginnen dat geldt zeer duidelijk ook voor het burgemeestersambt!' Aan de overkant van de drukbevaren rivier staken boven de dijk wat daken van huizen uit, de huizen van burge meester Peeks eersteling: het haast 2000 inwoners tel lende en voornamelijk van twee steenfabrieken levende dorp Pannerden. Op 29 oktober 1928 werd de toen nog geen 30 jaar jonge mr. J. W. Peek tot burgemeester geïnstalleerd van dit dorp. Hier op de dijk moet ergens het hotelletje gestaan hebben, waar hij de eerste weken van zijn Pannerdense ambtsperiode heeft doorgebracht in afwachting van het leegkomen van de burgemeesterswoning. We weten hoe hij er toen uitzag: een wat schrale jongeman met een hoge zwarte kuif, met een gezicht dat vaak ernstig stond en dat ambitie verried. Op een foto, die ons op het Pan nerdense gemeentehuis getoond wordt door de huidige burgemeester mr. A. j. E. Havermans (30), zien we hem zo voortstappen naast pastoor Brugman die die dag zijn zilveren priesterjubileum vierde. Een zeer jonge burge meester Peek: achter hem lopen grijze notabelen als de wethouders Bergervoet, Degel en de gemeentesecretaris Jan van Huet. pANNERDENS gemeentehuis staat midden in het kleine dorp, recht tegenover het kerkhof. In de hal lezen we dat het gemeentehuis in 1929 door burgemeester mr. J. W. Peek geopend is; een van de eerste initiatieven die de jonge burgervader in zijn eerste gemeente nam, betrof de bouw van dit ge meentehuis. Mr. Havermans, sedert 16 juni 1963 de scepter zwaaiend in Pannerden, kent zijn voorganger Peek alleen telefonisch, zo blijkt. Toen ik benoemd was, werd ik direct door hem opgebeld en gefeliciteerd dat vond ik heel aardig van hem,' zegt de heer Haver mans. Pannerden is 1100 ha groot, vertelt hij, dat was onder burgemeester Peek ook al zo. Slechts het aantal inwoners is enigszins toegenomen; dezer dagen hoopt men de 2000ste inwoner te kunnen inschrijven. 'Er is natuurlijk wel het een en ander veranderd hier, sinds de heer Peek burgemeester was', zegt mr. Havermans die op ons verzoek on middellijk het notulenboek uit 1928 laat aandragen om ons de installatierede te laten lezen. De ambte naar, die het boek komt brengen, heet Smits en is Mevrouw Smits zoekt naar de penning Schut- terskoning Peek: on vindbaar Het gemeentehuis te Pannerden; rechts ervan de ambtswoning en links het gilde- huis van de schutters. voorzitter van de schutterijvereniging van Pannerden. En met die schutterijverenigingen belanden we bij een belangrijk wapenfeit in de carrière van burgemeester Peek. Hij is er namelijk in geslaagd om tijdens de jaarlijkse schutterijfeesten van Pannerden het juiste jaar kwamen we helaas niet te weten de titel 'Schutterskoning' te verwerven. De heer Peek deed dat met een welgemikt schot van zijn kara bijn op een hoog geplaatste vogel van hout. Een hele dag lang heeft de burgemeester toen met een lood zware koningsketen van fraaie penningen rond gelopen met in zijn rechterhand een staf met een zilveren vogel erop. Zoals de traditie dat wil, schonk de heer Peek als 'Schutterskoning' een nieuwe pen ning om aan de keten te bevestigen, maar deze is zoekgeraakt. Onze speurtocht in Pannerden liep, wat die penning betreft, op niets uit. Hoe diep ook de echtgenote van ambtenaar Smits (die senaats voorzitter is van de schutterij) in de brandkast van haar man dook: de penning van burgemeester Peek bleef onvindbaar. 'In de oorlog is de keten gestolen door de Duitsers en toen we hem later terugvonden, in een droge sloot gek genoeg, ontbraken er wat kostbare plaatjes aan,' verduidelijkt mevrouw Smits. |N Pannerden op zoek naar mensen, die burgemees ter Peek gekend hebben. Dat is niet zo gemak kelijk; pastoor Brugman die 47 jaar de herder van de Pannerdense gelovigen is geweest, is overleden. De wethouders Groenen, Bergervoet en Degel ook. In de straatjes van Pannerden zien we alleen maar schoolkinderen, die niet gewend aan snelverkeer, midden op de rijbaan lopen van burgemeester Peek hebben ze nooit gehoord. Een postbode! Jawel: Peek? Dan moet je maar eens naar de oude Jansen gaan, Jansen de Fieleman!' raadt hij ons aan. Jansen de Fieleman blijkt een 75-jarige krasse vent, die in de Groenestraat woont. Hij is 28 jaar raadslid geweest en 13 jaar wethouder maar hoorde nog niet tot de vroede vaderen toen de jonge Peek de eerste burger van Pannerden was. Maar kennen doet hij de burgemeester wel. 'Natuurlijk, meester Peek,

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 19