Burgemeester Peek met pensioen 208 die ken ik goed hij heeft hier het raadhuis nog gebouwd,' zegt meneer J. H. Jansen de Fieleman (wat precies dat 'Fieleman' achter zijn naam beduidde, werd niet duidelijk. Ook de heer Jansen zelf kon ons er geen opheldering over verschaffen. Hij zei: 'Mijn vader heette al de Fieleman en ik heet zo en mijn kinderen ook en hierzo, dat kleine joch, mijn klein zoon, dat is ook een Jansen de Fieleman. 't Is ge woon een bijnaam'.). Jansen de Fieleman dan is bijzonder goed te spreken over burgemeester Peek. 'Het was een goeie kerel,' zegt hij, 'een kerel waarvan ik altijd zei: die blijft hier niet lang; die weet een beetje te veel voor Pannerden.' 'Hoe was hij als bestuurder?' vragen we de heer Jansen. Hij aarzelt en zegt dan: 'Wat zal ik daarop zeggen.... 't Was een mannetje, die zijn zin kreeg, 't Was, wat wij noemen, een 'deurdrijver'!' JANSEN de Fieleman wuift ons uit en we verlaten Pannerden, de Rijn weer over en dan koers naar Culemborg, de stad waar J. W. Peek in 1899 het levenslicht aanschouwde. Daar in Culemborg, in het huis Voorburg 9, worden we anderhalf uur later binnengelaten door de enige zuster van burgemeester Peek, die met ir. Van Mourik getrouwd is. Ze toont ons het huis en merkt over de carrière van haar broer op: 'Pannerden was eigenlijk het aardigst, voor ons tenminste. Het was echt een plaatsje om leuk uit logeren te gaan. In Alkemade was dat al heel wat minder, daar waaide het altijd. En Schiedam vond ik eigenlijk het minst van de drie. Zo'n somber huis.... Zijn oude huis dan, want waar hij nu woont, aan de Maasboulevard, dat is geweldig mooi. Alleen een beetje onhandig, twee flats naast elkaar.' Het huis Voorburg 9 is een huis, waar je je jeugd zou hebben willen doorbrengen. Een huis met grote hoge kamers, met allerlei geheimzinnige gangen en nissen om verstoppertje te spelen. Om het huis een grote Het geboortehuis in Culem borg; het staat aan het Voor burg. tuin met een knarsend, ijzeren toegangshek. Een huis, waarin je je niet kon vervelen. Zeker de jonge Peek niet, want die blijkt al als scholier een jongeman met grote aspiraties. 'Zodra hij heen-en-weer ging treinen naar het gymnasium in Utrecht, bleek hij interesse te krijgen voor politiek. Hij was eigenlijk heel anders dan andere jongens. Nog maar heel jong, was hij al lid van een katholieke kiesvereniging en hij was altijd bezig met het beleggen en bezoeken van vergaderingen en hield spreekbeurten,' vertelt zijn zuster. Dat Utrechtse gymnasium zien we later op de middag. Het staat op het St. Janskerkhof maar dient niet lan ger als onderwijsinrichting; er is nu een studenten vereniging in gehuisvest. Wel heeft de Willebrordus- school aan de Krommenieërgracht in Utrecht, waar de heer Peek lager onderwijs genoot, nog zijn oor spronkelijke functie behouden. CNKELE dagen na het bezoek aan Pannerden, Culemborg en Utrecht, zijn we opnieuw op weg, nu naar de tweede van de drie gemeenten waar burgemeester Peek zijn ambt heeft uitgeoefend: Alkemade, een plaatsje dat lezen we in een door burgemeester Peek ingeleide gids uit 1934 'idyllisch is gelegen tussen Kager- en Braassemermeer'. Bij Jansen de Fieleman, de 75-jarige ex-wet houder van Pannerden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 20