mrTpêek TanV BURG.VAN ALKEMADE 33-1946 nadering van de gemeente, komt dat 'idyllisch' ons vooralsnog wat sterk gezegd voor. We zijn ge neigd de Culemborgse mevrouw Van Mourik-Peek na te spreken, dat het er voornamelijk hard waait. In het gemeentehuis, hier géén schepping van bouw meester Peek, verwelkomt ons de secretaris L. van Dommelen. De heer Van Dommelen is een goede kennis van Schiedams scheidende burgemeester; hij weet ons althans het interieur van zijn panoramaflat aan de Maasboulevard te beschrijven. 'In meneer Peek zijn tijd was ik hier in Alkemade hoofdcommies, chef van de afdeling financiën,' zegt secretaris Van Dommelen. Over de tijd dat de heer Peek burgemeester was in deze, zes dorpen tellende, gemeente (Roelofarends- veen daar staat het gemeentehuis Oude Wete ring, Nieuwe Wetering, Rijpwetering, Kaag en Oud- Ade) weet hij het volgende te vertellen: 'De heer Peek kwam hier net in de moeilijkste tijd; eerst had den we de crisis, die hier heel erg gevoeld is en toen kwam de oorlog. In de jaren voor de oorlog was er grote werkloosheid en bovendien stond Alkemade onder voogdij van het rijk in verband met de grote uitkeringen, die verleend waren om de begroting sluitend te maken.' Wat burgemeester Peek allemaal gedaan heeft in de gemeente tijdens zijn ambts termijn van 16 oktober 1933 tot 1 oktober 1946? Secretaris Van Dommelen haalt wat oude foto's te voorschijn. 'Hier, het zwembad De Braasem, daar is de heer Peek zeer actief voor geweest. En hier de ringvaart, zoals die er vroeger uitzag. Burgemeester Peek heeft de ringvaart, zowel op het Noordeinde als op het Zuideinde, laten dempen. Belangrijke ver beteringen leverde dat op,' licht hij toe. En burgemeester Peek moge hier in Alkemade dan geen nieuw raadhuis hebben gebouwd, een ambts woning liet hij er wel neerzetten. Aan het Westeinde 81 staat hij, het 'Huis ter Veen', aanvankelijk door de heer Peek als privébezit gebouwd maar bij zijn afscheid in 1946 aan de gemeente verkocht. 'Hij komt hier nog regelmatig, meneer Peek,' zegt de Burgemeester Peek met jong, maar niette min zeer gezagdragend uiterlijk tijdens het 25-jarig priesterjubileum van pastoor Brug man in 1930.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 21