F. A. PUTTO ZWAAIT AF Vraag: Waarom is er in Schiedam nog geen instructiebad?" 211 Het adieu, vaarwel en bedankt ligt ons voor in de mond dezer dagen. Allerlei verdienstelijke mannen verlaten onze stad of leggen hun gewaardeerde arbeid neer. De heer F. A. Putto is zo'n afzwaaier hij was de eerste en enige directeur van het Schie- damse Sportfondsenbad. De heer Putto, op 13 november feestelijk uitgewuifd, was niet alleen directeur van het Schiedamse zwem bad, maar zwaaide ook de scepter in het Delftse Sportfondsenbad. Enkele jaren heeft hij bovendien nog de leiding gehad van het Rotterdamse bad in de Van Maanenstraat, maar die cumulatie van direc toraten bleek toch te groot. Een mens kan zich zelf niet in drieën hakken en dan alle drie stukjes voor de volle honderd percent laten functioneren. De Put, zoals hij in Delft en Schiedam kortweg ge noemd wordt, is nu dus weg na precies 30 jaar in dienst te zijn geweest bij het Sportfondsenbad. De zwemclubs hebben vrijdag 13 november afscheid ge nomen, uiteraard onder de nodige dankzeggingen en met een cadeau onder couvert. Zondag daarna deden het vele anderen tijdens een geanimeerde receptie in het Schiedamse bad. Wie en wat is de heer Putto; was hij een goed zwem mer en kwam hij daardoor in aanraking met het Sportfondsenbad en het directeurschap daarvan? Beslist niet. De heer Putto heeft wel gezwommen, uiteraard, maar een man van grote prestaties op dat vlak is hij toch niet. Hij werd in Oldenzaal geboren en werd al jong tot het water getrokken. Het 'grote water' wel te ver staan, de zee. Na een opleiding op de zeevaartschool in Amsterdam, monsterde hij bij de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij. Dat varen duurde zes jaar en daarna werd hij planter op Deli. Ook dat duurde zes jaar. Tijdens een verlof in Nederland kreeg hij te horen dat hij niet meer terug kon; de crisis had er een stokje voor gestoken. De heer Putto werd toen directeur bij de N.V. Verenigde Sportfondsenbaden. 'In het begin viel het niet mee,' zegt hij, 'je moest je klanten gewoon naar het bad toe lokken!' Niettemin hebben heel veel jongelui onder leiding van de heer Putto hun zwemdiploma gehaald en werd dus de volksgezondheid bevorderd. De heer Putto vindt het een vreemde zaak, dat er in Schiedam nog steeds geen instructiebad is. De palen daarvoor zitten nu al dertig jaar in de grond, want bij de bouw van het zwembad aan de Burgemeester Knappertlaan werd een instructiebad al noodzakelijk geacht; er is dan ook 500 m2 (tot nog toe onbenut) terrein achter het bad. Het moet voor de thans gepensioneerde heer Putto een voldoening zijn te weten, dat er onder zijn leiding, óók zonder dat instructiebad, duizenden Schiedam mers de zwemkunst zijn meester geworden. Nogmaals hulde! BAS VAN BOCHOVE

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 23