van Schiedam De vlegeljaren verwacht scherpe wind waaide, zorgde de pensionaris echter tegelijkertijd dat de democraten van het gebeurde op de hoog te werden gesteld, zodat de weg terug, de regenten mochten zich als in het ver leden weer eens patriottisch gaan voor doen, voor hen voorgoed was afgesloten. Requester) week volgend op de gebeurtenissen in de Statenvergadering was de stormachtigste van het gehele tijdvak. Gewaarschuwd door de pensionaris namen de patriotten onmiddellijk de ge boden gelegenheid te baat om de vroed schap eens precies datgene te zeggen, waarvan zij dachten dat het goed was voor de Staat. De 20ste ontving de vroedschap een drie tal requesten in deze geest, terwijl de patriotten tegelijkertijd de opdracht had den bijgesloten welke de regenten de ge deputeerden ter Staten moesten meegeven omtrent de Haagse garnizoenskwestie. De vroedschap, die in voorgaande jaren nooit had blijk gegeven van enige interesse voor de wensen des volks toonde ook nu weinig belangstelling en legde na ampel overleg de requesten ter zijde. Wel gaf men, volgens democratische verlangens, de gedeputeerden de opdracht mede te werken aan het tweede lid van het Haar lems voorstel van 30 januari, maar: „Behoudens de regeeringsvorm, mits gaders de subsisteerende octrooien en privilegiën en ales onverminderd de vrije deliberatie van deeze vergadering". Over de legering van Salms legioen bedachten de vroedschappen, die na de wending welke Haarlem aan de zaak had gegeven niet anders konden doen dan alsof hun neus bloedde, dat het voortrekken van dit corps de andere soldaten jaloers maken zou en het overlopen naar de Prins be vorderde. Hiermede was de zaak, die mr. Dominicus Doom de andere dag als gedeputeerde Den Haag verder moest behandelen, voor hen afgedaan. Een bewijs temeer, dat de regenten hun bestuursambt niet al te ernstig opvatten. Twee dagen nadat de patriotten in de vorm van requesten hun wensen hadden kenbaar gemaakt werd door de Haar lemse pensionaris wederom waarschijn lijk had Doom zijn opdracht niet of slechts ten dele vervuld een bode naar Schie dam gezonden met het bericht dat de daaropvolgende dag de garnizoenskwestie in de Statenvergadering zou worden be handeld en dat de beslissing afhing van de stem van Schiedam. Oog- In de Nederlandse Jaarboeken 1787 blz. 283 wordt hieraan toegevoegd, „wie aan merk? wie en met welk oogmerk die tijding naar Schiedam was gezonden is niet zeker ge bleken". Stellig was het bericht dus niet bedoeld voor de oren der vroede vaderen. Onmiddellijk nadat de mededeling op de burgersociëteit voorgelezen was staken de patriotten de hoofden bijeen en als ge volg van dit overleg vervoegden zich des avonds om tien uur zes gecommitteerden van burgersociëteit en Krijgsraad zich aan het huis van burgemeester Nanning de Greve. Op luide toon gaven zij, uit naam der burgerij, uiting aan hun ongenoegen over de wijze waarop de vroedschap de wensen van de democraten naast zich had neergelegd en eisten diezelfde avond nog 220 Op de plaats, waar thans de HAV-bank staat, zag Schiedam e vroeger wat minder zakelijk uit, zoals op deze tekening te zien is

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 32