SUE (18) schrijft in (bijna) vlekke loos 1 J Nederlands )u ug.y N S<?. oïi&fy 251 ■S. IJoAAjUIS Hcju^. -A'.LO. da-h<yt<Lu.<) yUsmjC t* 3 AEROGRAMME PAR AVION SUE HARRISON, een achttienjarige Amerikaanse, heeft er een heel bijzonder, maar ook heel moeilijk jaar opzitten. Een paar maanden geleden, toen het schooljaar '63/'64 was geëindigd, vertrok zij weer naar haar ouders in Mentor, Ohio, met een schat van ervaringen. En wat eigenlijk nog het meest bijzondere was: zij sprak vrijwel vlekkeloos en accentloos Nederlands, het resultaat van een jaar schoolgaan op het Schie- damse gymnasium. Sue was het jaar dat zij voor haar studie door de American Field Service (International Scholarships) werd uitgezonden de gast van de familie Vos in Vlaardingen. Evenals een dochter van die familie Vos bezocht Sue de vierde klas van de school van de heer Labordus. Dr. L. W. Labordus, rector van het gymnasium en ook lid van de redactiecommissie van dit blad, kreeg van Sue een brief, waaruit blijkt dat het meisje dat nu studeert aan een college in Massachusetts het Nederlands ook in geschrift perfect is gaan beheersen. De brief aan de heer Labordus vonden we te opmerkelijk om hem niet in het SG-maandblad weer te geven. Met verder alleen deze vraag: zijn er Nederlandse kinderen die na vier, vijf jaar Engels op onze scholen die taal zo beheersen als Sue de onze? South Hadley, 12 november. Zeer geachte meneer Labordus, Hoe gaat het met U en Uw vrouw en al de leraren en kinderen op school Ik zit nu op school helemaal in Massachusetts en af en toe verlang ik heel erg naar „de goede oude tijd" op het gymnasium. Ik heb zoveel fijne herinneringen van het jaar dat ik in Nederland heb doorgebracht, en ik ben echt van plan om zo gauw mogelijk terug te keren. Mount Holyoke College is iets heel anders dan het Gymnasium te Schiedam. Het is een school waar ongeveer 1600 leren een taal of biologie of filosofie of zo iets. We wonen hier met z'n allen in 13 grote gebouwen. Ik heb, met mijn kamergenoot, een fijne kamer op de derde verdieping van Porter Hall. Er zijn er nog negentig andere meisjes in dit gebouw. We eten gezamelijk in een grote kamer beneden, waar er ook nog drie woonkamers zijn. Ik heb les in engels, frans, biologie en geschiedenis (van de Middeleeuwen in West-Europa) drie keer per week. Dat betekent dat ik twee uur per dag les heb zes dagen in de week. En dan nog lichamelijk oefening en laboratory, wanneer we oude ratten en kikkers open snijden. Erg leuk is dat! De eerste twee jaren leren we een beetje van een taal en van geschiedenis en van biologie of scheikunde. Dan moet je kiezen welke vak je wilt studeren de laatste twee jaren voor je 8.A. of B.S. Er zijn veel jongen scholen in de buurt en er komen veel jongens bezoeken op de weekenden, wat erg gezellig is, natuurlijk. Er zijn veel regels hier omdat de school op je past. Zo zijn de Amerikaanse universiteiten en colleges. Het lijkt U waarschijnlijk een kostschool, en dat lijkt het mij ook! Ik zou liever in Utrecht gaan studeren denk ik! Toch heb ik het heel wel naar m'n zin en ik leer veel en ik werk hard en ik heb ook veel pret. Hartelijk dank voor de brieven die U schreef aan de college om ze te laten weten hoe het met mij ging op het Gymnasium. Ik probeer mijn Nederlands bij te houden met het schrijven van brieven aan vrienden in Nederland en met het lezen van Hollandse boeken. Ik heb ook het leuke plakboek bij me dat U me gaf op de promotie en ik vind het leuk om naar de foto s van al mijn vrienden te kunnen kijken. Mieke heeft me geschreven dat er weer een Amerikaans meisje op school bij U zit. Wat moet zij het fijn hebben! Het was een beetje vreemd in het begin toen ik net weer thuis was om weer in Amerika te zijn. Ik moest weer wennen aan andere gewoonte geen gezellige koffie pauzen en zo. Nu ben ik er weer aan gewend natuurlijk. Maar ik probeer niet te vergeten hoe erg gezellig de Nederlanders zijn, eigenlijk veel gezelliger dan de Amerikanen. Tot gauw weerziens, hoop ik. Hartelijke groeten ook aan Uw vrouw en aan Ivar en iedereen op school, SUE

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 11