alles van elkaar,' zegt mejuf frouw Cool, 'Schiedam was klein en overzichtelijk. Knus en ook wel pittoresk in een zeker opzicht. Neemdestract- typen, de vrouw die schar retjes verkocht en de scharen sliep. Je kende iedereen en je kon nog flink uit de voeten. Als je een paar stappen deed stond je in het weiland. Toen ons huis in de Stadhouders laan gebouwd werd konden we helemaal tot Diefhoek toe kijken'. De familie Cool vestigde zich rond 1700 in Schiedam. De grootvader van mejuffrouw De Buitenhavenweg M. P. S. Cool bezat een distilleerderij. 'We zijn echte Schiedammers,' zegt ze, 'en we kennen de stad dan ook goed. Behalve het nieuwe Schiedam, daar weet ik niet goed de weg.' Maar in het oude Schiedam kan men zich geen betere gids wensen dan deze mejuffrouw Cool. Dat blijkt als ze haar plakboeken openslaat en toelichting geeft op de foto's daarin. Bij een foto van de Korenbeurs, toen daarin nog druk gehandeld werd: 'Kijk, allemaal deftige heren. Ik ken er verscheidene van naam. Dit is een foto uit 1910; dat was in de tijd dat de heren nog met hoge hoeden over straat gingen.' Cf bij een foto van het gemeenteziekenhuis: 'Dat was in 1919 toen het ziekenhuis er nog maar pas stond. Ik heb het zien bouwen en nu zie ik het weer afbreken. We woonden in die tijd op de Nieuwe Haven, in het huis waar nu meneer Dirkzwager woont.' Mejuffrouw Cool voegt de laatste tijd niet zo veel meer aan haar verzameling foto's toe. 'Ik koop af en toe nog wel eens wat, maar veel doe ik er niet meer aan. |k was eigenlijk van plan om de collectie vandaag of morgen weg te schenken, aan het museum of aan het archief,' zegt ze. Het museum ontving trouwens al eens eerder iets van de familie Cool. 'Ik heb er een paar jaar geleden een mooie koperen glazenspuit met koperen emmer gebracht, waar ik zelf jaren mee gewerkt had,' aldus de bejaarde Schiedamse. In de voorkamer van de woning aan de Stadhou derslaan staat nog meer fraais te pronk. Behalve enkele antieke meubelen zijn er fraaie wijnglazen en zilveren kleinoden te bewonderen, een prach tige vogelkooi in minia tuur, een geciseleerd snuifdoosje, een zilveren tondeldoos en zo meer. 'Ik noem deze kamer mijn museumpje,' zegt mejuffrouw Cool trots. A. W. Paardenmarkt op de Grote Markt

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 11