Peter Troost - tekenaar Een jongen tekent. Ingespannen en met een schier eindeloos geduld beweegt zijn hand het potlood over het maagdelijk papier. Zijn jongensbrein weet wat het moet worden: de populaire televisiesterren, de Flintstones. Zich niet storend aan zijn omgeving ligt hij languit voor de haard, buiten klinken de stemmen van spelende kinderen, een meisje schatert haar pret uit de jongen in de kamer, waar het laatste zonlicht lange schaduwen maakt, hoort het niet. De elf maanden oude witte poes, die wil spelen, legt haar pootje op zijn arm; hij be merkt het nauwelijks. Met rake lijnen zet hij de karikaturen van de Flintstones op papier: Fred, Barney, Wilma, langzaam maar zeker verschijnen ze op het tekenvel. Wanneer het af is stralen de ogen van de jongen van voldoening; als een kunstenaar, die weet, dat het goed is houdt hij het papier van zich af, kritisch glijdt zijn blik langs de lijnen, die hij straks scherper maakt met Oostindische inkt. Dan roept hij: ,,Mam, kom eens kijken!" Die jeugdige tekenaar, een aardige jongen met zwart, kortgeknipt haar en blauwe lachende ogen is Peter Troost uit de Burgemeester van Haarenlaan 876 te Schiedam. Nog geen twaalf jaar oud en leerling van de zesde klas van de lagere school weet Peter nu al wat hij gaat worden: tekenaar. ,,Hij maakte op de kleuterschool en thuis prachtige tekeningen met veel gevoel voor kleuren" vertelt zijn moeder in de huiskamer van haar woning tegenover het toekomstige vermaakcentrum Nieuwland. In die eerste creaties van Peter, die nu al een schetsboek vol heeft met karikaturen van alle mogelijke sport-, televisie- en filmhelden, die hij van zeer kleine figuurtjes in het weekblad Donald Duck uitvergroot (,,nee niet over trekken, maar met een eigen toets opnieuw tekenen") ontdekte mevr. Troost het talent, dat de grootvader van Peter bezat. ,,Zelf" lacht ze, ,,kan ik helemaal niet tekenen, maar in Peter is die tekengave onmiskenbaar aan wezig." Haar vermoeden werd bewaarheid. Eenmaal op de lagere school begon haar pientere zoon alles te tekenen, wat hij maar kon tekenen en de onderwijzers bevestigden wat Peters ouders reeds wisten: uw zoon moet naar de academie. Met bewondering heb ik de tekeningen be keken, de karikaturen van Sjoukje Dijkstra, Anton Ceesink, Rob Groen en niet te vergeten Coentje Moulijn van Feijenoord en natuurlijk Peter's grootste favoriet. Maar ook andere objecten staan er in en een ervan vindt u in dit blad: het nieuwe vermaak centrum Nieuwland, waar maar geen schot in wil komen, omdat er naar verluidt geen over eenstemming bestaat tussen de zakenlieden, die dit toekomstige motel met kegelbaan gaan exploiteren. Ontroerend is de manier, waarop Peter, die hierin duidelijk niet zo goed be dreven is als in karikaturen, de wirwar van bouwskeletten heeft uitgebeeld. De leegheid van het plein met de verkeerszuiltjes is het meest opvallende in de tekening en wie er wel eens heeft gewandeld weet hoe juist het getroffen is. A.S. bAr XoetoM^t'ci, v/C-r*nA*.«c*-eNir. WlfcVAVWv**"

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 18