AAN DE STAM MEER ALLURE >9 9 Neath ligt in het zuiden van Wales aan het riviertje de Neath ongeveer 7 kilometer stroomopwaarts, gerekend vanaf de plaats waar de Neath uitmondt in de Baai van Swansea. Het plaatsje heeft zijn ont staan te danken aan het strategisch inzicht van de Noormannen, die daar in de tiende eeuw een lemen versterking bouwden omgeven door een stevige houten schutting. Hierdoor beheersten zij de toegang tot de vallei van de rivier de Neath. De Noormannen vertrokken weer, maar de Engelse bewindhebbers die het daarna in die streken voor het zeggen kregen, vonden de plaats die de Noormannen hadden uit gekozen eveneens uitermate geschikt en zij bouwden nagenoeg op dezelfde plaats een kasteel. In de loop van de tijd zochten vele mensen bescherming tussen de sterke muren van deze burcht, die men steeds het „Norman Castle" is blijven noemen. Uit de omstandigheid, dat de mensen graag in de buurt van dit kasteel wilden verblijven, om in roerige tijden zich snel in veiligheid te kunnen stellen, is de huidige plaats Neath ontstaan. Van het kasteel is niet veel meer over, de geschiedenis is er niet ongemerkt aan voorbijgegaan. Het is vaak aangevallen en ook enige malen verwoest en weer opgebouwd. De mensen zijn er echter steeds blijven wonen. Nu in 1965 heeft Neath meer dan 31.000 inwoners. Neath is eigenlijk pas in de laatste anderhalve eeuw belangrijk in inwonertal gestegen. In 1830 telde het plaatsje nog geen 4.000 zielen, die voornamelijk van de landbouw leefden. De opkomst van Neath loopt parallel met de opkomst van de industrie. Wales is een belangrijk industriegebied, wat in eerste instantie zijn oorzaak vindt in de delfstoffen, die men er in zeer grote hoeveelheden aantreft. Wales antraciet is ook voor ons min of meer een begrip. Deze rijkdom aan De ruïne van het „Norman Castle" kolen trok allerhande zware industrieën aan. Deze omstandigheden hebben natuurlijk in niet onbelang rijke mate hun stempel op de streek gedrukt. In Neath zelf en de omgeving vindt men bijzonder veel industrieën die staal verwerken. Vooral de tin industrie is belangrijk. De trots van Neath is zijn romantische vallei, waar voor een buitenstaander niet of nauwelijks merkbaar is, dat er sinds 1800 een industriële revolutie heeft plaats gehad. De inwoners van Neath zijn er stuk voor stuk van overtuigd, op een van de mooiste plekjes van onze aardbol te wonen. Enig chauvinisme zal aan deze gedachte niet vreemd zijn, doch ook een meer objectieve bezoeker van de vallei raakt onder de bekoring van de schoonheid van de natuur. Talloze watervallen en stroomversnel lingen vormen een toeristische attraktie van de eerste orde. Ook vindt men er een groot aantal grotten, waarvan men er van één weet, dat Koning Arthur er met zijn ridders heeft geslapen. Neath zelf heeft ook zijn bekoorlijkheden, men vindt er overblijfselen van Romeinse wegen, het „Norman Castle" (waar we al over schreven) en de Abdij die in 1129 werd gebouwd. De ruïne van deze Abdij wordt door de stedelijke en de landelijke overheid met bijzonder veel zorg om ringd. Dan is er nog de St. Thomas Kerk, die volgens de overlevering reeds in 1180 werd gebruikt. Verder

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 8