Gebr. Henderickx smeltc Een weggooifles is een fles om weg te gooien. Dat wil zeggen: we dachten dat een weggooifles een fles was om, eenmaal leeg, weg te gooien. Maar de Schiedamse gebroeders Henderickx hebben ons anders laten weten; een weggooifles weggooien? Kom nou. De gebroeder André en Frits Henderickx zijn zo langzamerhand graag geziene gasten in ons maandblad geworden. Uit de artikelen, die over het Schiedamse glazeniersduo geschreven zijn, hebben we geleerd dat ze nooit zo zulke be roemde kunstenaars zouden zijn geworden als ze alles in het leven voor zoete koek hadden aangenomen, slechts gebaande paden hadden betreden en altijd het advies hadden gevolgd om iets beslist niet moeilijk te doen als het ook gemakkelijk kan. Het is deze instelling, die André en Frits Henderickx in hun sfeervolle atelier aan de Oude Sluis tot de ontdekking heeft gebracht dat een weggooifles onrecht aangedaan wordt als men hem weggooit. Die fles, zo doceren de geboeders Henderickx, kun je ook smelten. En als je dat vakkundig doet, krijg je een brokje wonderlijk gestructureerd glas; een stuk materiaal waarmee een kunstzinnige geest aan het werk kan gaan. Het bewijs daarvan vormt sinds enkele dagen de glazen scheidingswand, die een slijterij van gedistilleerd in de Rotterdamse nieuwbouwwijk Prins Alexan- derpolder, gemonteerd kreeg en die afkomstig is uit het atelier van de ge broeders Henderickx. In een metalen omlijsting (brons, koper en zilver) toont die wand een veelkleurige serie flessen van diverse afmetingen en vormen. Het zijn échte gebruikte flessen, maar ze zijn allen plat gesmolten nadat de Schiedamse glazeniers ze in hun oven aan een temperatuur van 800 graden hitte hadden blootgesteld. André Henderickx (54) komt de eer toe het procédé te hebben gevonden, waardoor een ordinaire recht-op-en-neer-fles veranderd kan worden in een edel brok glas, waarnaar het ook zonder verdere toepassing, een plezier is te kijken. Frits Henderickx (46) ging met het materiaal dat zijn broer hem ver schafte aan het werk en ontwierp de glaswand voor Alexanderstad. En samen legden ze er eind februari de laatste hand aan; voldaan, trots maar toch ook met het dépit dat iedere kunstenaar bevangt als hij afstand moet doen van het kunstwerk, dat hij met zoveel liefde geschapen heeft. Ze hebben de wand even rechtovereind en met twee latten vastgezet. André en Frits Henderickx doen allebei een stap achteruit; ze zoeken een positie om de wand op zijn fraaist te zien. Moet je hier komen staan, André Nee, van hier af is 't ook mooi Mooi he Nou Dat metaal, doet 't ook geweldig, vind je niet Ja, en die kleine brokjes blauw.... 't lijken wel edelstenen In die hoek, moet ik nog wat vastzetten, zie je wel Zeg Frits, hij staat toch wel stevig he? Als-tie nou toch eens omviel Geen zorgen, André, geen zorgen. Zo gaat dat tussen de gebroeders Henderickx.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 10