3n een wand bij elkaar „Zo'n stuk glas", zei Dick Bos, „zo'n stuk glas dat is mooier dan een hele week teevee BIJ DE OMSLAG: Wie zoals de gebroeders Henderickx een fles smelt, krijgt soms grillige resul taten, zoals de omslagfoto toont. André en Frits Hen derickx zagen in deze ge smolten fles een karikatuur van Toon Hermans en boden hem aan de cabaretier aan. Dit is de wand in zijn volle breedte, zoals hij in de slijterij te bewonderen is. De oudste gebroeder, André, vertelt: 'Ik had al een poosje lopen experimenteren met flessen in de oven, maar 't liep aanvankelijk steeds op niets uit. De flessen smolten wel bij zo'n achthonderd graden gaat iedere fles plat ten slotte maar 't was alle maal te vormeloos. Totdat ik op een dag ontdekte, dat ik de fles op z'n kant moest leggen en héél ge leidelijk moest verwarmen. Toen hadden we het en doordat ik ook nog een manier ontdekte om de vloer te prepareren, kregen we een prachtige structuur in het glas'. Die preparatie houden de gebroeders Henderickx vanzelfsprekend geheim. Het resultaat is er in ieder geval van, dat de fles langzaam ineenzakt en de bodem meer naar binnen trekt. De flessen, die André Hende rickx in zijn oven smolt hadden allerlei vormen en kleuren en toen broer Frits de resultaten van de metamorfose zag, kwam het idee voor een toepassing ervan. Frits Henderickx: 'We kregen de opdracht voor die slijterij in de Alexanderpolder. Nu had de architect, die ons die opdracht gaf, de glasplastiek gezien van Van den Broek in het Rotterdamse Hiltonhotel. De architect was daar wég van en hij wilde van ons ook zoiets. Dat wil zeggenook zoiets, maar tóch helemaal anders. En 't moest te maken hebben met de fles het ging ten slotte om de versiering van een slijterij.' De gebroeders Henderickx meenden, dat geen ma teriaal geëigender was om mee aan de opdracht te voldoen dan de gesmolten flessen. Ze zochten de meest

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 11