SALON VAN DE MAASSTEDEN Zuinigheid 38 grootte en belangrijkheid we noemen o.a. ..Zonne hof" Amersfoort, Cult. Centrum „De Beyerd" Breda, Het Groninger Museum leren, dat deze in stellingen werken met belangrijk ruimere middelen. Men kan zich indenken, dat deze wetenschap voor een bepaald welwillend en enthousiast directeur er één is die op z'n minst wat wrevel opwekt. „Goed beschouwd is die f 7.000,juist toereikend om er per jaar één tentoonstelling mee te maken, waarna verder volstaan zou kunnen of moeten worden met het tentoonstellen van het eigen bezit". Maar zouden de suppoosten dan ook 17.186 bezoekers te tellen hebben Zouden de rondleidingen door en langs deze stilte er dan ook 30 zijn? Het beleid wordt dus in hoge mate beheerst en be paald door het allesoverheersende thema: ZUINIG HEID. Deze zuinigheid en vaderlandse vlijt bouwen dan kastelen, waarbij echter over de aard der bouw materialen wijselijk gezwegen wordt! Zuinigheid en samenwerking bouwen echter wel tentoonstellingen, want door met bovengenoemde musea (Zonnehof, Beijerd etc.) samen te werken is men in Schiedams Museum in staat tot meer tentoonstellingen dan die het budget toelaat. En dan de aankopen! Wie niet helemaal een vreemde in het hedendaagse kunst-Jeruzalem is, kent de huidige prijzen. Nu bezit het museum, dankzij een aankoopbeleid, dat zo markant en gedurfd door conservator Schwager- mann Jr. begonnen werd, een collectie moderne kunst, met name van de Cobragroep (Appel, Corneille, Constant), die andere musea Schiedam benijden. Zaak is echter, dat dit beleid voortgang kan vinden. Al behoeven dus de „grote namen" niet meer aangekocht te worden, de ontwikkeling gaat door en het beleid is er dan ook op gericht nu belofte vol werk van jonge kunstenaars aan te kopen. Werk, dat ook niet tegen „weggeefprijzen" aangeboden wordt. Begrijpelijk overigens.Werk, dat dan soms ook alleen aangekocht kon worden, omdat de betrokken kunstenaar terwille van een strikt persoonlijke sympathie voor een directeur de prijs wilde verlagen. Commentaar (zeer) overbodig. Zo kan men doorgaan. Leest u er het jaarverslag maar op na, dan vindt u o.a., dat bij de educatieve activi teiten „gebruik werd gemaakt van een 16 mm geluids filmtoestel, waarover het museum tijdelijk (cursivering van ons) de beschikking heeft". En dat in een museum, dat juist door de educatieve kwaliteiten en werkzaam heden van weer een andere conservator, de heer Janssen, landelijk bekendheid verwierf. Dit is dan nog maar een filmtoestel. Van een extra- educatieve kracht spreekt de museumdirecteur dan nog niet eens. We zeiden het al, de heer Paalman is beslist geen verbitterd man, maar weet toch wel spottend op te merken de indruk te hebben, dat men in bepaalde kringen het geld, aan het museum besteed, beschouwt als zijnde in de Lange Haven geworpen. Nu mag dit laatste niet een algemeen Schiedamse instelling zijn, het feit, dat deze gedachte toch nog leeft is, we kiezen de uitdrukking bewust, ontstellend! C. VAN DER GEER Onder de titel „Salon van de Maassteden 1965" wordt van 10 april tot 2 mei 1965 weer een overzicht gegeven van de stand van zaken op het gebied van de beeldende kunsten in Rotter dam, Schiedam, Dordrecht, Vlaardingen, Maassluis en omliggende gemeenten. Mocht de Salon van de Maassteden 1963 zich in een grote belangstelling van het Schiedams publiek verheugen, ook voor deze Salon staan de verwachtingen weer hoog gespannen. Vele bekende en minder bekende kunstenaars uit de ons omringende gemeenten zonden in voor deze Salon, die mede door de drie hoge geldprijzen, f 1.500,voor de schilderkunst, f 1.500,voor de beeldhouwkunst en f 1.500, voor de grafische kunst, een belangrijk evene ment op cultureel gebied kan worden ge noemd. Het ligt dan ook in ons voornemen, de Salon als een twee-jaarlijks terugkerende manifes tatie te continueren. Op deze wijze bewijst Schiedam niet alleen haar ingezetenen, doch alle kunstminnende bewoners van de Rijn mond een goede dienst door hen in groot ver band te confronteren met de kunstuitingen die in hun naaste omgeving ontstaan. Hier door kan het Stedelijk Museum van Schiedam een wezenlijke bijdrage leveren aan de ont plooiing van een actief kunstleven in dit zo dynamische gebied. Bovendien zal het in de toekomst mogelijk zijn deze Salon nog groter op te zetten wanneer de restauratie van het linker gedeelte van het museum voltooid zal zijn. Tussen de Salon en de Wereld-foto tentoon stelling, welke eind mei in het museum zal worden gehouden, zal ter gelegenheid van de herdenking der bevrijding een kleine tentoon stelling worden gehouden van historische foto's van Schiedam in de jaren 1940-1945, aan gevuld met voorwerpen uit de oorlogstijd, bekendmakingen enz. Naast deze plaatselijke getuigen zullen plastieken, tekeningen en schilderijen de kunstzinnige getuigen zijn van hetgeen geschiedde in een tijd, die wij te vaak vergeten. Bovendien zal in de periode waarin de tentoonstelling gehouden wordt, op be paalde tijden de beroemde documentaire van Theo van Haaren Noman „Een leger van ge houwen steen" worden vertoond. J. PAALMAN

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 14