ft fl Margriet Pieter en WIEJ" Schiedam het eerste lucht kregen van het feit, dat een stadgenoot die dag het middel punt zou worden van grote gebeurtenissen, waren misschien de mensen van ons gemeente-archief. Nadat men daar 's morgens nog maar nauwelijks de jas had uitgetrokken en de plaats tussen de folianten inge nomen, kwam er een telefoontje van fotograaf Chris Breur, tot voor kort ambtshalve betrokken bij iedere gebeurtenis van enig belang in Schiedam en daardoor kenner van vele Schiedamse namen. Hij vroeg archief medewerker Aart de Voogt van Straaten eens na te gaan of uit een of andere map zijn (Breurs) foto op te 30 Bloemist Van Dijk van Myosotis kreeg een belangrijke spoed opdracht: een bloemstuk voor Soestdijk! vissen was, die jaren geleden gemaakt was ter ge legenheid van een vogelexpositie. De heer P. van Vollenhoven sr., directeur van dekkledenfabriek Bing ham Co., zou op die foto vereeuwigd zijn met een vogeltje liefdevol op de arm. Tweede telefoontje: een krant in Rotterdam vraagt wat er historisch te melden valt over de familie Van Vollenhoven. Zeer vertrouwelijk wordt die vraag toe gelicht met de mededeling, dat een zoon van dat geslacht 's middags als verloofde van prinses Margriet aan het Nederlandse volk zou worden voorgesteld. Het is nog maar vroeg in de morgen, maar de storm loop blijkt bereids begonnen. Verslaggevers en fotografen komen bij het archief gebouw aan het Oude Kerkhof persoonlijk aan de bel trekken, mensen van de radio, cameralieden van de televisie.Allemaal op pad gestuurd met dezelfde opdracht: probeer zoveel mogelijk aan de weet te komen over Pieter van Vollenhoven. En het begin van zo'n speurtocht ligt uiteraard in het gemeente archief, de plaats immers waar men verondersteld wordt alles van voorname burgers te weten. Archief-medewerker Weergang heeft het die dag zwaar te verduren. Men ontdekt namelijk dat de heer Weergang de jonge Pieter van Vollenhoven zeer goed kent. Maar Weergang wimpelt alle journalisten vriendelijk, doch zeer beslist af. Tips geven, dat wil hij wel, maar zich laten portretteren, dat is er niet bij. Jammer, vindt de Nederlandse pers. Want het is nu juist deze meneer Weergang die zo leuk kan ver tellen over de tijd, dat Pieter van Vollenhoven nog een gewone Schiedamse kwajongen was. Toen hij nog streken uithaalde ('hij leek wel een beetje op Dik Trom', zegt Weergang): toen de heer Weergang hem als 'groundman' op de banen van de Schiedamse Lawn Tennisvereniging voordeed hoe hij een tennis racket moest vasthouden. Maar: 'Neenzegt de heer Weergang, 'mij zetten jullie niet in de krant, ik blijf er helemaal buiten. Maar weet in ieder geval wel, dat Pieter een zeer aardige jongen is, net als zijn broer Willem Jan.' Op het gemeentearchief blijft die dag de bel van de voordeur en de bel van de telefoon rinkelen.... CNKELE uren later: in een van de vele reportages, die het (nationaal) radioprogramma die dag bevat, horen we loco-burgemeester P. Sabel aan de verslaggever die hij aanspreekt als 'beste meneer' vertellen dat hij straks met een bloemstuk naar paleis Soestdijk zal gaan om het jonge paar geluk te wensen. Op dat moment werkt de eigenaar van bloemenmagazijn Myosotis van de Gerrit Verboon- straat onder hoogspanning aan wat men een van de belangrijkste orders van zijn loopbaan zou kunnen noemen. Samen met gemeentesecretaris M. J. Blok rijdt de heer Sabel even later weg om een fraai stukje bloemsierkunst als Schiedams huldeblijk bij het konink lijk paleis af te geven. Er zwerven fotografen en filmers door de stad. Con centraties zijn waar te nemen bij het dekkledenbedrijf Bingham Co. aan de Nieuwe Haven, het bedrijf waar de vader van Pieter de scepter zwaait en bij

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 6