het huis Burgemeester Knappertlaan 128. Hier, in dit huis, is Pieter opgegroeid. Het huis is verlaten, op een paar mensen na die plotseling de tuinhekken wat zijn gaan opverven en hier en daar een pad bijharken. Het echtpaar Van Vollenhoven is al om half elf 's morgens met de auto vertrokken. De heer Van Vollenhoven zag er wat nerveus uit, wist een verslaggever te melden: 'De haastige vader schampte bij het wegrijden een paaltje; hij was zijn zenuwen nauwelijks meester...' We schreven het al: het echtpaar Van Vollenhoven heeft zich bij het verlovingsfeest van zijn zoon zo bescheiden betoond dat het er haast door opviel. Op geen enkele officiële foto zal men Pieters ouders ontwaren en in alle artikelen die over de verloving verschijnen komt men ook nauwelijks iets over hen te weten. Een radioverslaggever ontdekte op het gemeentearchief een artikel van een verslaggeefster van het Rotterdams Nieuwsblad over P. van Vollen hoven sr. Maar na het gelezen te hebben, moet hij de luisteraars vertellen, dat 'de heer Van Vollenhoven in het enige interview dat hij ooit aan een journalist toestond, over niets anders dan zijn vogeltjes vertelt en over zijn lange wandelingen in de bossen van De Steeg En zo gaat dat door, die dag. Schiedam is met Leiden en Soestdijk geworden tot wat in krantetermen een 'hot spot' heet. Maar als het laatste nieuws vergaard lijkt, wordt het weer wat rustiger in Schiedam. Het huis B.K.-laan 128 toont donkere ramen; de bewoners verkeren op Soestdijk. Bij Bingham Co. zwijgen de machines. Op het gemeentearchief kraakt slechts een plank, iedereen is naar huis. Een van de vele foto's die na de verlovingsdag verschenen: een gelukkig lachend paar. Het gebouw van het Gemeente archief op het Oude Kerkhof, aanlegplaats voor de nieuws- gaarders \A/E zitten 's avonds bij ons televisietoestel en zien hoe in Soestdijk een lampionnenfeest ge vierd wordt. Hoe Margriet aan de zijde van haar Pieter, beiden gelukkig lachend, de hulde ondergaat. En we horen hoe in Leiden, de stad waar Pieter studeert en actief corpslid is, óók feest gevierd wordt. Met tientallen 'Oranje Boven'-s en met flessen vol Oranjebitter. En in Schiedam is het stil. Te stil? De vraag is later gesteld of ook in onze stad een of andere feestelijke manifestatie niet op zijn plaats zou zijn geweest. We laten die vraag onbeantwoord, daarmee maar eens brekend met de, naar het schijnt oerhollandse ge woonte om ieder groots gebeuren te doen vergezellen van een dissonant. Wat we wel kunnen doen, is ons voorbereiden op het tweede feest dat Pieter van Vol lenhoven en zijn koninklijke verloofde te wachten staat, het feest van hun huwelijk. A. WAGENAAR 31

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 7