Schiedams schildersbedrijf Smits in nieuwe behuizing AAN de Nieuwe Haven wordt een gebouw geschilderd. Hoog boven de grond staan een paar in witte overals gestoken mannen op een aan katrollen opgehangen vlon der. De muur verkleurt onder hun kwast van vaalgrijs tot helderwit. Langzaam maar gestadig, streek voor streek, krijgt het gebouw een ander aanzien. Dit tafereeltje van schilders die een gebouw verven, is in een nijvere stad als Schiedam alledaags. De voorbijgangers slaan er nauwelijks acht op, ze kijken hoogstens even naar boven met een blik van je-kunt-nooit-weten-wat- er-naar-beneden-komt. In Rotterdam wordt een kerk aan de binnenzijde opgeknapt. Dat is meer spektaculair. Om bij het 17 meter hoge plafond te komen moeten de mannen zichzelf op takelen terwijl ze op de vlonder Foto's Hans Visser 32 Al eerder werd in ons blad geschreven over Schiedamse bedrijven. In de meeste ge vallen was daar een bepaalde reden voor. Er jubileerde een vooraanstaand man uit het bedrijf of het was ter gelegen heid van het zoveeljarig be staan van een firma. Soms ook omdat er een nieuw gebouw in gebruik werd genomen. Dit laatste is het geval bij de firma R. Smits, die onlangs een modern ingerichte schil derswerkplaats opende. Aan dit typisch ambachtelijk be drijf willen wij ditmaal aan dacht schenken. staan. De enkele bezoeker van de kerk houdt zijn hart vast, hij vindt zijn eigen huiskamer-plafond dat 2,70 meter boven de vloer is al zo hoog. De schilders zelf worden er niet warm of koud van, want ze zijn dit werk gewend. In zijn nieuwe kantoor aan de Tuin- laan, worden we ontvangen door de heer Reyer Smits, de man die het schildersbedrijf R. Smits heeft opgebouwd. Vlak na de oorlog in juli 1945 is hij ermee begonnen. Klein begonnen, mogen we zeggen. Op een fiets, de bussen verf aan het stuur en op de bagagedrager, f400 in kas, met een ziek lichaam als gevolg van een gedwongen verblijf bij onze oosterburen en een kapotte broek. Enkele maanden later had hij al vier knechts in dienst. Nu, in 1965, is zijn bedrijf het grootste schilders bedrijf van Schiedam met gemiddeld zo'n 80 tot 90 man aan het werk. Daarnaast heeft het bedrijf nog een vestiging in Delft. Het is de heer Smits niet altijd voor de wind gegaan. In 1948 brandde zijn veel te laag verzekerde bedrijfs ruimte met daarin zijn gehele voor raad verf, uit en kon hij weer op nieuw beginnen. De opening van zijn nieuwe kantoor en werkplaats zou men als de kroon op het werk kunnen beschouwen. Voorlopig al thans, want de heer Smits houdt niet van stilstand. „Stilstand is achteruitgang" zegt hij. „Kijk nu eens naar de ontwikkeling van het schildersbedrijf in het alge meen na de oorlog. De tendens is, net als in andere bedrijfstakken: groter worden of ten onder gaan". In 1946 waren er in Nederland on-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 8