Ir 8 geveer 14.000 schildersbedrijven, nu in 1965 nog maar 8700. Voor een klein bedrijf is het in de huidige maatschappij moeilijk het hoofd boven water te houden. Alle zelf standige kleine schilders, die uit sluitend voor- en achtergeveltjes verven, verliezen 's winters weer wat zij in de zomer verdiend hebben. Over de problemen van het schil dersbedrijf zegt de heer Smits: „Het personeelstekort, dat is één van de grootste zorgen. Het is erg moeilijk om goede krachten aan te trekken. Wij kunnen gelukkig in ons bedrijf steunen op een vaste kern die al jaren bij ons in dienst is. Sommigen reeds vanaf het begin, zo'n 20 jaar dus. Een ander probleem is de huidige bestedingsbeperking, waardoor heel wat werk moet blijven liggen omdat er geen geld is. Gebrek aan een goede bedrijfsruimte heb ik ook al tijd als een urgent probleem gezien. De ingebruikneming van de nieuwe werkplaats hier aan de Tuinlaan heeft echter aan de moeilijkheden, die hieruit voortvloeiden een eind gemaakt". De heer Smits gaat voor naar een werkplaats, zoals er in Schiedam geen tweede te vinden is. Ruim en veel licht; een schilder moet immers goed kunnen zien bij zijn werk. Aan de achterzijde grenst het nieuwe pand aan de Buitenhaven, zodat ook schepen kunnen aanleggen, het geen weer een uitbreiding van de werkzaamheden met zich mee kan brengen voor het bedrijf. Uitbreiden en met je tijd meegaan, dat moet het devies zijn van de man die een moderne zaak leidt. Mecha nisatie is een onderdeel hiervan. Ook in het schildersbedrijf doet de machine zijn intrede. Onlangs werd een spuitmachine in gebruik ge nomen, die vier man uitspaart; ver der staat er een droogapparaat, dat in de kortst mogelijke tijd de verf droogt, wat voor haastwerk 7eer belangrijk is. Ja, de heer Smits heeft gelijk als hij zegt dat het beeld van een schilders werkplaats de laatste decennia sterk verandert. Vroeger vonden de mensen het normaal als een schilder in een oude rommelige schuur werk te en veel mensen hebben dat idee nóg. Ten onrechte dus; wij hebben het zelf gezien. P. VAN DEN BOOM

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 9