DE EERSTE DAGE HET BEVRIJDE De „BS" Een gesprek met BS-commandant 56 Een overzicht van het verzet, dat gedurende de oorlogsjaren gevoerd is in Schiedam, kan niet gegeven worden zonder het ge bruik van een veelheid aan afkortingen. Er waren immers individualisten als wij Hollanders zijn aanvankelijk tal van langs elkaar heen werkende groepen die pas later toenadering zochten en soms fuseerden. In Schiedam bestonden o.m. afdelingen van de LO (landelijke organi satie voor onderduikers), de OD (Orde dienst), de NO (Neutrale Organisatie), de LKP (Landelijke knokploegen), het Zee liedenfonds, het NSF (Nationaal Steun fonds), om de voornaamste organisaties te noemen. Na Dolle Dinsdag (september 1944) gaf Prins Bernhard vanuit Londen opdracht om samenwerking te zoeken en de Binnen landse Strijdkrachten te formeren. In Schiedam werd het 6e Bataljon van de Binnenlandse Strijdkrachten (BS) gevormd; het kwam onder commando van de heer Paul Mak. Het was in deze BS-eenheid dat Schiedam zich op de bevrijding voorbereid de. Paul Mak vertelt daarover in het nevenstaand artikel. Nog enkele namen uit het verzet in Schie dam: de LO stond hier onder leiding van de heren B. G. Hoogendam (schuilnaam Bernard Schilder), P. Mak (Paul Kempers) en P. Brinkman. De heer Brinkman moest al spoedig onderduiken en werd vervangen door Jac. Donkers (Trouwborst). Het drie manschap werd later aangevuld met de heer H. Sabel, de huidige wethouder. De NO stond in Schiedam onder leiding van Juda Neter (Grote Wout), P. Stolk (Dove Piet), H. Willemse en G. Bouvet. Verdienstelijk werk is voorts geleverd door de heer J. Kooiman, ambtenaar bij het Distributiebureau. Hij bezorgde vele onder duikers bonkaarten. De heren J. van de Griend en P. Drenth, ambtenaren bij de gemeente, waarschuwden de verzetslieden tijdig voor ophanden zijnde arrestaties. Bij de politie waren de betrouwbare mede werkers hoofdinspecteur W. H. Kloeseman en na diens gijzeling Willy Verhoeven. Enkele andere politie-verzetsmensen: hoofdagent Wetsteijn (overleden), J. B. van Kesselen en J. Knook. Alle verzetsmensen in Schiedam gaven gehoor aan de oproep van Prins Bernhard in 1944 en verenigden zich in de Binnen landse Strijdkrachten. Daarnaast werden nog vier compagnieën bewakingstroepen gevormd onder commando van majoor Steynis. De reserve-officieren Vink, Hey- boer, Adriaansen en Prins voerden de compagnieën aan. 'Ik heb in de nacht van 5 op 6 mei direct de burge meester (Draayer), de inspecteur (Schotvanger) en de commissaris van politie (Versteeg) laten arresteren. Ik had daarvoor een afzonderlijke arrestatieploeg gevormd, die tot de tanden gewapend was. Officieel ben ik er niet bij geweest, bij die arrestaties, want ik mocht eigenlijk nog niet optreden en niemand mocht nog weten dat ik de commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten was. Maar de arrestatie van commis saris Versteeg, die ellendige lafbek, heb ik niettemin van het begin tot het eind kunnen volgen. Want ze had plaats vlak voor mijn neus, recht tegenover mijn huis in de Willem de Zwijgerlaan. Daar woonde Versteeg.' De heer Paul Mak gaat even verzitten en maakt zich op om twintig jaar na dato een ooggetuigeverslag te geven van die met nogal wat spektakel gepaard gegaan zijnde arrestatie van de jammerlijke oppor tunist Versteeg.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 12