Twee uit Buchenwald 64 De repatriëring van de Geuzen uit het kamp Buchenwald geschiedde met een oude autobus. Bij de grens werd dit kiekje genomen. Vijfde van links op de voorgrond, is de heer Aardoom. ningen gebracht, naar het Oranjehotel. Toen hadden we eigenlijk nóg steeds niet door wat ons te wachten zou staan.' Pons: 'Ik werd gearresteerd toen ik in de bakkerij bezig was. Opeens kwamen ze. Ik schrok me lam. In paniek ik was pas twintig ben ik de meel zolder opgevlogen om me te verbergen. Maar ze vonden me en toen ben ik meegenomen. Dat was veel later dan de arrestatie van Aart, 't was op 14 februari 1941.' Na verhoor en berechting werden Aardoom en Pons begin april afgevoerd naar Buchenwald, een kamp waar ze toen nog nooit van gehoord hadden. 'Het werd ons voorgesteld als een soort vakantie-oord, waar je af en toe ook eens moest werken,' zegt Pons. Aardoom: 'We kwamen met 150 Geuzen aan, op 8 april, we vormden de eerste groep Nederlandse politieke gevangenen en we zijn als Geuzen altijd bij elkaar gebleven. De Willemientjes noemden de anderen ons wel eens. Een voordeel voor ons was, dat we zoveel vakmensen bij ons hadden: timmer lieden, bankwerkers, elektriciens en zo. Dat had tot gevolg dat we niet in de rotste arbeidscommando's werden ingezet.' Het duurde niet lang voordat de Geuzen merkten in wat voor oord van verschrikking ze waren terecht gekomen. 'We zijn allebei meer dan eens helemaal in mekaar getrapt,' zegt Pons, 'zelf heb ik trompet moeten spelen tot ik er haast dood bij neerviel. Hier, kijk maar, ik heb haast geen lippenvlees meer. Ik had in Maassluis trompet gespeeld in Harpe Davids en daardoor ben ik in Buchenwald in de Arbeitskapell terechtgekomen. Je was allemaal uit op gemakkelijke commando's. Dat spelen in de kapel leek me wel wat en met behulp van een man in het kamphospitaal ben ik er terechtgekomen. Iedere morgen bij het begin van het werk en 's avonds als iedereen weer terug kwam, moesten wij marsen spelen. En wee als je vals speelde! Dan kwam er weer zo'n schoft met een stok en die sloeg dan op je trompet, je lippen kapot en je tanden uit je mond. Uren lang moest je oefenen om een hoge noot te blazen, mijn lippen waren op het laatst één bonk etter.' Verschrikkingen... 'De strafexercities,' zegt Aard oom, 'de strafexercities die vreesde je allemaal. Je moest dan aantreden en dan uren lang vallen en opstaan. Wie bleef liggen, kon worden afgeschreven. Als-ie nog niet dood was, werd hij alsnog dood geslagen. Ja, die strafexercities, die waren het ver schrikkelijkst. Aan het eind moesten we meestal in loopmars door een nauwe poort. En dan kwamen ze met honden achter je aan. Het gevolg was dat ieder een zich verdrong om het eerste door die poort te zijn, je liep mekaar onder de voet. Bij die dingen vielen altijd minstens tien doden.' Buchenwald duurde vier jaar voor Aardoom en Pons. 'Je wist niet wanneer het voorbij zou zijn,' zegt Pons, 'dat brak je weerstand. Iedere dag was een nieuwe verschrikking, een dag vol lijken en crematorium stank. Executies soms ook. We moesten aantreden als er gestraft werd en toekijken. Op een dag waren twee Polen ontvlucht via het riool. Ze werden de volgende dag weer teruggebracht en voor onze ogen opgehangen. Niet gewoon door een bankje onder hun voeten vandaan te schoppen. Nee, ze werden opgepakt en met hun hoofd in de strop getild. En toen mochten ze doodgaan, stikken, 't Duurde vijftien minuten.' 'Er waren mensen in dat kamp,' zegt Aardoom, 'die er al vanaf 1933 zaten, communisten en anarchis ten, allemaal politieken in ieder geval. Die hebben die verschrikking twaalf jaar lang meegemaakt, als ze de bevrijding tenminste haalden en voor die tijd niet kapot waren.' De bevrijding. Die kwam op 11 april 1945. De Ameri kanen hadden gehoord, dat de Duitsers plannen hadden om Buchenwald in de lucht te laten vliegen en bogen daarom hun offensief af om gelijk naar Buchenwald door te stoten. 'We konden ze zien aankomen,' zegt Aardoom, 'Buchenwald lag immers op een heuvel, de Erters- berg. Ze kwamen met tanks en toen ze binnen waren, konden we het eigenlijk nog niet geloven. De vrijheid was trouwens ook nog maar betrekkelijk toen. We moesten allemaal aantreden en geregistreerd worden. De Amerikanen wilden voorkomen dat het een

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 20