en daar trekt de aandacht" T°J voor enkele jaren, dicht bij de ruïne en de Singel een door hekwerk omsloten stuk grond. Tussen het hoog opgroeiende gras enige grafzerken: het vroeger voor de begraving van Israëlieten be stemde gedeelte van de voormalige algemene be graafplaats. Het moderne verkeer en de stads ontwikkeling nopen Schiedams gemeentebestuur onderhandelingen aan te knopen met het bestuur van de Nederlandsche Israëlitische gemeente te Rotterdam. De graven en zerken worden over gebracht naar de Joodse begraafplaats aan het Toepad aldaar. De Joodse gemeente van Schiedam Door A. van der Poest Clement 66 Achter de Teerstoof: een van die kleine schilder achtige straatjes, waaraan Schiedam nu zo arm gaat worden. Een van de panden daar trekt de aandacht. Het kan zijn, dat er wijnfusten voor staan, maar de gevel heeft iets, dat aan een bedehuis doet denken. Ook van binnen is het interieur iets anders dan verwacht werd: schamele resten van een galerij, iets van een bijzondere lichtval door een boograam. Het is thans een wijnpakhuis, maar eens was het de Synagoge van de reeds lang opgeheven Joodse gemeente van Schiedam, reeds lang; al jaren voor de tweede wereldoorlog. In het gemeentearchief op het Oude Kerkhof: enkele omslagen, bundels en losse stukken; het archiefje van de Joodse gemeente; enig inzicht wordt na inzage verkregen in de geschiedenis van de Schie- damse Joodse gemeente en van haar leden. Er ligt een heel oud klein briefje in, waarin een lid van de Joodse gemeente zijn goede wensen aanbiedt aan het kerkbestuur; hij voegt eraan toe: „Mocht Schiedams Israël er getuige van zijn". Simpele woor den, die niet loslaten, bij het lezen van voorspoed en kleine momenten van vreugde, woorden, die beklemmen bij het weten van de grote en bittere ellende van voor twintig jaar.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 22