met stilte getuigen 69 Wonder boven wonder ontsnapt hij aan de handen van de Duitsers, de verzetsbeweging vangt hem op en transporteert hem weer naar Engeland. Harrer over leeft de tweede wereldoorlog. Evenals de piloot bestaat het uniform, met het ver warmde schoeisel, nu, twintig jaar na de oorlog, nog. De vliegenier woont in New York en onderhoudt thans nog betrekkingen met een Schiedamse familie; het uniform hangt als een stille getuige van een van de talrijke oorlogsgebeurtenissen aan de muur van de zolder op het hoofdbureau van de Schiedamse politie aan de Lange Nieuwstraat. Het hangt daar temidden van een unieke verzameling voorwerpen, die alle herinneren aan vijf jaar ver schrikking van bombardementen, beschietingen, razia's, Duitse proclamaties, NSB, Jeugdstorm, honger winter, landverraders, nazi's. Het is een oorlogsmuseum geworden van onschatbare betekenis. Enkele jaren na de bevrijding werd het met behulp van uit Schiedam afkomstig materiaal ingericht door de inmiddels gepensioneerde politieagent J. Lind- berg en de agent Van de Lo. Bijna niemand in Schiedam weet, dat het bestaat. Wie het eenmaal heeft ontdekt kan er minstens twee uur zoek brengen. Een compleet arsenaal, Duitse, Amerikaanse en Engelse wapens, vindt men er; grote en kleine lichtkogels, handgranaten, mortiergranaten, stenguns, een bren, geweren, dolken en messen. Het vertelt het verhaal van de oorlog, koel en zakelijk. De hoofdagent, die het museum thans onder zijn

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 25