Oorlogsmuseum hoede heeft, de heer H. Brouwer, wijst er terloops naar en leidt zijn bezoekers snel naar een andere hoek van de ruimte, waarin talrijke voorwerpen liggen uitgestald. Daar hangt het meer onschuldige, maar zeker niet minder lugubere materiaal, zoals de mouwbanden met hakenkruisen, Deutsche Wehr- macht, maar ook één met de fiere Nederlandse leeuw en het woord Oranje. Bij het betreden van het museum wordt de aandacht onmiddellijk op geëist door twee sinistere poppen, gestoken in de zo fel gehate unifor men van de Wehrmacht en de NSB. De kleding is geheel versleten en de gezichten van de poppen hebben een weerzinwekkende uitdrukking. Vele foto's hangen aan de muur. Anton Mussert in vol ornaat, Hitier, van wie zelfs een levensgrote bron zen kop op tafel staat, maar ook foto's van landverraders uit Schie dam. Neemt dienst bij het Vrij- willigers-legioen. in bral lende woorden staat het op een aanplakbiljet. Nog lijkt het alsof de NSB- pop hiervoor de aandacht vraagt Victoali Sinistere poppen van NSB'er en Duitse soldaat bij het bord Inlevering radiotoestellen. De NSB' er heeft ook nog een kar wats De NSB-gezinde politiecommissaris Versteeg staat op een foto. Diepe deuken in het kogelvrije vest, dat hij tijdens de oorlog droeg en dat bewaard is gebleven, getuigen van de aanslagen, die de verzetsstrijders op hem pleegden. Dan zijn er talrijke Duitse oorkonden, medailles en kleine fotoboekjes, die lof brengen aan ,,Der Führer". Er zijn meerdere vliegtuigen neergestort in en buiten Schiedam. In 1942 viel een Engels vliegtuig op het slachthuis, waarbij drie leden van de bemanning om het leven kwamen. Een zwemgordel, contactsleuteltje, bijl en een vizier van de boordschutter waren de enige voor werpen die overbleven; ze liggen alle in het museum, evenals de distinctieven van de piloot. Er is geen voorwerp op te noemen, dat er niet is: noodkacheltjes uit de hongerwinter, een bord, dat de bevolking oproept om de radiotoestellen in te leveren. Houzeetegeltjes, en natuurlijk pamfletten, die de spot dreven met de bezetter.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 26