137 Waarom een artikel, aan Enka gewijd, dan geschreven voor de Schiedamse Gemeenschap? Het verhaal van haar levensloop maakt dit duidelijk. In 1876 verhuist het in Sliedrecht wonende gezin van Cornelis van der Vlies en Sophia Mulder naar Schiedam, dan naar Leerdam, Dordrecht en weer, maar dan voorgoed, naar Schiedam. De aannemer Cornelis van der Vlies wordt ouderling in de Hervormde Gemeente te Schiedam. De dochter Anke is in 1873 te Sliedrecht geboren, maar heeft haar hele jeugd hier in Schiedam ge woond. Zij is onderwijzeres geworden en later, in 1901, naar Rotterdam verhuisd. Sociale nood heeft zij als huisbezoekster van een der predikanten in Schiedam leren kennen; zij wordt zich bewust van het bestaan van veel schrijnende ellende; krachtig en strijdvaardig attaqueert zij stellingen, bezet met mensen, die niet goed begrijpen, waarom de aanval geschiedt een moeilijker strijd dan tegen men sen, die beseffen wat de werkelijke inzet van de strijd is. Zij begint te schrijven onder het pseudoniem „Enka" en wordt een aanhangster van de leer van Marx. Maar het Christendom laat zij niet los. Zij is een van degenen, die de Bond van Christen-Socialisten in Nederland oprichten. Deze Bond is ook in Schiedam werkzaam geweest. Zo wordt op 10 december 1907 in onze stad een ver gadering gehouden. Het thema is: „Waarom Christen Socialist?" Sprekers zijn Daan van der Zee, toen in Gorinchem wonend, mej. A. van der Vlies, „in breeden kring reeds bekend als de begaafde schrijfster Enka, die zich gisteravond ook deed kennen als talentvol spreekster, die veel belooft voor haar partij". Mej. Van der Vlies zegt, dat op de Christen-Socialisten het woord van Paulus van toepassing is: „Gij zijt een sekte, die overal weersproken wordt".Op een vraag uit haar gehoor antwoordde deze spreekster, dat voorlopig de Christen-Socialisten zich zullen bepalen tot propaganda voor hun beginsel. Officieel zal de pas opgerichte Bond van Christen-Socialisten niet deelnemen aan het politieke leven... De ver gadering werd daarna door mej. Van der Vlies met gebed gesloten." In september 1908 wordt in het Volkshuis alhier, kennelijk dank zij de invloed van Enka, opgericht de afdeling Schiedam-Rotterdam van de Bond van Christen-Socialisten. Het bestuur wordt als volgt samengesteld C. van Vlaardingen, Rotterdam, voorzitter. A. van den Tempel, Schiedam, vice-voorzitter. M. Michels Joh. Breevoort), Rotterdam, secretaris. Mej. M. Oranje, Schiedam, penningmeesteresse. Enkele jaren later, in februari 1911, belegt de afdeling Schiedam van de Bond van Christen-Socialisten, twee vergaderingen, met een week tussenruimte, in het „verkooplokaal". In beide bijeenkomsten treedt Enka als spreekster op, de eerste maal over het Socialisme van vroeger, de tweede maal over het Socialisme van heden. De Schiedamse Courant schrijft op 3 februari 1911: „De eerste dezer ver gaderingen is gisteren gehouden voor een publiek, dat talrijker had kunnen zijn, maar niettemin met aandacht de spreekster in haar uiteenzettingen over het „Socialisme van voorheen" volgde. Zij wilde onder de Socialisten van vroeger tijd samen vatten de Christenen, die sedert de komst van de Christenen in de maatschappij van onrecht en ge weld de leer van hun grooten voorganger, nl. van liefde en recht, predikten, en in die geest de wereld trachtten te hervormen". Blijkens de Schiedamse Courant van 10 februari 1911 is de daags te voren gehouden tweede propaganda- bijeenkomst veel beter bezocht. Het plaatselijk dag blad meldt: „Had spreekster (Enka) op de vorige vergadering trachten aan te toonen, dat Socialisme en Christendom in het verleden samen konden gaan, thans zette zij uiteen, dat beiden ook in het heden kunnen, ja moeten samengaan.Tenslotte schilderde spreekster de ontwikkelingsgang tot de Socialistische Maatschappij, welke voor de Christen-Socialisten slechts is een middel om te gehoorzamen aan Jezus' woord, nl. dat er broederschap onder de mensen wonen moet". In „De Moker", Schiedamsch Sociaal Democratisch Weekblad (Bureau van Administratie en Redactie, Noordvest 12), een periodiek uit de eerste decennia van deze eeuw hoeveel Schiedammers hebben nog exemplaren van De Moker in hun bezit? van 4 juni 1910 komt het bericht, dat Enka enige weken te voren als onderwijzeres aan de Diaconieschool te Rotterdam ontslagen is „om haar Christelijk Socialistische begin selen". Eak> ontilag. In het Christelijk Maatschappelijk maand blad „Wereldvrede" komt over hel ont slag van Enka een artikel voor, waarin medegedeeld wordt, dat bij het bestuurder school nooit eenige klacht inkwam als zou zij op haar onderwijs een socialistische»! stempel gedrukt hebben. Het was trou wens voor haar niet moeilijk dit te ver mijden, daar zij onderwijs gaf aan leer lingen van het derde schooljaar. Voor het overige stelt het blad de vraag, waarom men haar niet heeft ontslagen, toon na do geboorte van Prinses Juliana, in „Opwaarts" twee artikelen verschenen, wel is waar niet van haar hand, maar die toch zeer duidelijk het standpunt van de Chris ten socialisten ten opzichte van 't Koning schap deden uitkomen? Nu ontslaat men Enka op grond van een kerkelijk wetsarti kel, waarmede het bestuur der school tot nu toe klaarblijkelijk geen rekening heeft gehouden, "terwijl daarenboven Enka's on derwijs hiertoe niet de minste aanleiding gaf." Uit dit alles blijkt duidelijk genoeg, dat de werkelijke reden van haar ontslag niet was, dat zij Christen-sorialiste was, maar dat zij gevallen is als het offer van haar uitlatingen over do bekende dubbelhartig heden in de Kuyper-zaak. - w1 zi nei dr: als wui T Lr le' (Een bericht uit De Moker van 4 juni 1910.) Twee jaren later wordt bericht, dat Enka, de vroegere leidster van de Bond van Christen-Socialisten, is toe getreden tot de S.D.A.P. Fel strijdt zij voor haar beginselen. Als in 1915 stemmen opgaan om enige

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 13