De Bejaardentehuizen 156 St. Jacobs Gasthuis (B.K.-laan): in 1936 in gebruik genomen, capaciteit voor 104 personen. Een bejaarde moet zo lang mogelijk uit een verzorgings- of ver pleegtehuis blijven. Zo wil het de moderne visie op het bejaarden- vraagstuk. Niettemin komt voor velen toch eens de dag, waarop het voeren van een eigen huishouding zeer moeilijk of onmogelijk wordt. Ze gaan dan naar een verzorgingstehuis. Een huis, waar men hen tegen betaling (uit eigen beurs of met steun van Sociale Zaken) keurig pension aanbiedt. Is de bejaarde ziekelijk, moet hij kort of lang verpleegd worden, dan kan Schiedam hem echter nog geen passend onderdak aanbieden. Hij zal dan in een van de ziekenhuizen moeten worden opgenomen of in een verpleeg tehuis in de omgeving. Een verpleegtehuis voor bejaarden ontbreekt dus nog in Schie dam. Maar het ziet er thans naar uit dat de stad ook deze nuttige bejaardenvoorziening rijk zal zijn. Een na de behandeling van de gemeentebegroting in 1963 ingestelde werkcommissie heeft juist dezer dagen een rapport uitgebracht, dat de bouw van een ver pleegtehuis in Schiedam niet alleen verantwoord maar ook nood zakelijk acht. Het tehuis zal een capaciteit van 150 bedden moeten hebben en de realisering ervan verdient hoge prioriteit. De kosten worden geschat op vijf miljoen. Aangenomen mag echter worden dat het verpleegtehuis er niet voor 1970 zal zijn. Wat de verzorgingstehuizen aangaat, verkeert Schiedam in een uitstekende positie. Als straks het Hervormd Rusthuis in Kethel en het tehuis van Humanitas in Nieuwland gereed zijn kan Schiedam met de reeds bestaande tehuizen aan 885 bejaarden pension aanbieden. Daarbij komen nog de 34 bedden van het Rusthuis Samech in de Lange Nieuwstraat, een particulier tehuis dat ook bejaarden verpleegt. De wachtlijsten zijn echter bij alle tehuizen zeer lang! Hervormd Rusthuis (Tuinlaan): in november 1932 aangekocht, plaats voor 37 bejaarden. Rusthuis Samech (Lange Nieuwstraat): 34 bedden. Huize Liduina: stichtingsjaar 1932, plaats voor 32 personen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 12