Scherpschutters in de Koopmans 192 erin te dienen en waarvan de wapens en uniformen nog in het Stedelijk Museum zijn te bewon deren. De Schutterijen, die in onze dagen nog aktief zijn, hebben ondanks de prachtige uniformen en het krijgs haftig uiterlijk van de dragers, slechts de ontspanning van de leden tot doel. Er is dus een duidelijk ver schil in karakter tussen de Schutte rijen van vroeger en nu. Toch ge loven wij, dat datgene waaraan de Schutterijen hun naam ontlenen nl. het schieten altijd als een sport is beschouwd. Dit blijkt ook uit het feit, dat de meeste mannen, die in militaire dienst zijn geweest, best nog wel eens een keertje willen schieten. Tot deze conclusie kwamen ook de heren Rosman en Drenth, die in de jaren vijftig voor de toenmalige Oranje Vereniging schietwedstrijden organiseerden op Koninginnedag, waarvoor altijd een bijzonder grote belangstelling bestond. Na lang wikken en wegen werd be sloten een schietvereniging op te richten. De prijswinnaars van de wedstrijden op Koninginnedag, waarvan de adressen bekend waren, werden bijeen geroepen en zo ont stond op 5 februari 1960 in de boven zaal van de Amstelbron de Schiet vereniging „Schiedam". Voorzitter werd de heer Rosman. Gestart werd met 24 leden en 2 geleende wapens. Als kogelvangers fungeerden in het begin platen hard en zachtboard. Wie nu, vijf jaar na de oprichting, op woensdagavond eens een kijkje gaat nemen in de Korenbeurs, ziet daar een outillage die er wezen mag. Men beschikt over stalen kastjes, die als kogelvangers dienen en 6 eigen Eeuwenlang reeds is in Schiedam de wapenhandel be oefend. Het oorspronkelijke doel hiervan was het eigen territoor tegen vijandelijke elementen te be schermen. Een zuiver militair doel dus. Onze stad kende de Schiedamse Schutterij, die in 1907 werd opge heven tot grote vreugde van de schutters zelf, die verplicht waren wapens (luchtbuksen van 4,5 mm). Mochten er lezers zijn, die denken dat een luchtbuks een minderwaar dig wapen is, dan moeten ze maar eens gaan praten met de tegen-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 12