VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VA I OUD ZIJN IN SCHIEDAM PENNING VAN VERDIENSTE ENKA HUWELIJK.... 195 Het blijkt dat de zogenaamde „thema tische" nummers van ons maandblad - waarin dus één onderwerp uitgebreid wordt behandeld - bij de lezers zeer aanslaan. Getuige althans de positieve reacties, die wij mochten ontvangen op ons meinummer, waarin Schiedam in de oorlogsjaren het onderwerp was, en het oktobernummer, dat over de bejaarde Schiedammers ging. De re dactie van dit maandblad zal ook in de komende jaargang met twee speci ale nummers komen. Welke de thema's zullen zijn, is nog niet bekend. Goede reacties dus op „Oud zijn in Schiedam"; klachten daarentegen ook van enkele bejaarden die hun eigen markante koppen in het illustratieve gedeelte misten en wel die van hun soosgenoot ontdekten. IJdelheid is dus niet aan leeftijd gebonden. Dan is er verder een kort briefje van zuster G. Burger, die vreest dat in het artikel over ouderdom en gebreken, enkele dingen niet geheel duidelijk zijn overgekomen. Zij schrijft: „Met belangstelling en grote waar dering heb ik kennis genomen van het oktobernummer van „De Schiedamse Gemeenschap". Ik vrees echter dat men uit het artikel „Ouderdom komt soms met ge breken", verkeerde conclusies zal trek ken. Mag ik één en ander even recht zetten Ten Ie: Een heilgymnast(e) leert een patiënt niet zo nodig lopen doch zo m o g e I ij k. Ten 2e.: De verlammingsverschijnselen kunnen niet „altijd" opgeheven wor den, maar „in sommige gevallen". Ten 3e: Natuurlijk moet er aan een verpleegtehuis „wel" een staf van vaste medewerkers verbonden zijn, dus o.a. een geriater, heilgymnast(e), wellfare- werkster. Alleen bij grote inrichtingen zal het volgens mij mogelijk zijn deze mensen een „volledige dagtaak" te geven. Voor kleinere inrichtingen zal dit waarschijnlijk te kostbaar zijn en zullen er dus „part-timers" moeten komen." Op zaterdag 6 november jl. reikte de voorzitter van de Schiedamse Gemeen schap, de heer E. A. Leenderts, de pen ning van Verdienste uit aan de heer A. Hukshorn. Dit gebeurde tijdens een vergadering van de vereniging „Schie damse Schooltuinen". Na 38 jaar ver bonden te zijn geweest aan het school- tuinwerk nam de heer Hukshorn af scheid. De lange lijst van aktiviteiten naast het schooltuinwerk gedaan getui gend van een zeer werkzaam leven deed het bestuur van de S.G. besluiten hem de penning van verdienste toe te kennen. Wij willen u een uittreksel van deze lijst niet onthouden. De heer Hukshorn is oprichter of mede-oprichter van: de afdeling Schie dam van het Centraal Genootschap van Kinder Herstellingstehuizen; van het Schiedams Onderwijs Toneel; van de Schiedamse Onderwijzers Muziek vereniging en van de korfbalclub S.C. Schiedam. Verder is hij voorzitter of secretaris geweest van: De plaatselijke Bioscoopcommissie (sinds 1924) en de afd. Schiedam voor Montessori Onder wijs. Als natuurliefhebber zette hij zich in voor tentoonstellingen op dit gebied en was hij secretaris van het Comité tot behoud van Schiedams natuur schoon. ledereen zal beamen, dat iemand die naast zijn gewone dagelijkse bezigheden (40 jaar bij het onderwijs in Schiedam) zo veel werk voor zijn medemensen heeft verzet, de penning van Verdienste zeker toekomt. Zijn er nog Schiedammers, die Enka goed hebben gekend? Deze vraag stelde onze medewerker A. van der Poest Clement aan het eind van het artikel, dat hij in ons september nummer schreef en waarin hij de figuur van mejuffrouw Anke van der Vlies (Enka) belichtte. We kregen onmiddel lijk een reactie van de heer B. Kerssen, voorzitter van de Algemene Bond van Bejaarden. Hij schrijft: „Ik heb Enka (toen nog Anke) als schooljuffrouw gekend, na melijk op de school met de Bijbel op de Broersvest. Naast de wagenmakerij van Jordaans was een nauwe gang en daarachter was een school met vier leslokalen. Wat kon zij woedend wor den als wij niet goed geluisterd hadden! Op twaalfjarige leeftijd ging ik van school en op achttienjarige leeftijd was zij mijn partijgenote in de toenmalige S.D.A.P. Voor sommige vooraanstaan de partijgenoten was zij inderdaad een bliksems wijf, maar ik jong broekje in de partij vond haar een achtens waardige vrouw. Zij woonde op de Oostsingel. Vaak ben ik bij haar thuis geweest en het gesprek ging uiteraard over de partij. En nu op 76-jarige leeftijd las ik met genoegen uw artikel over Enka. Ik zag haar foto en in gedachten zat ik weer bij haar in de klas, zag haar weer als een vurige en strijdbare partijgenote." „Een fijne achtenswaardige vrouw", zo besluit de heer Kerssen. Op 28 oktober jl. trad Frits Renirie in het huwelijk met mej. Coby van der Endt. Over het algemeen wordt in deze rubriek nooit veel aandacht aan huwelijken besteed. Als oorzaak hier van zou men kunnen noemen, dat men sen die wat met de S.G. van doen heb ben of allang getrouwd zijn of geen tijd hebben om aan een huwelijk te denken. Gelukkig heeft Frits Renirie ondanks zijn druk bezet leven de vrouw van zijn hart weten te veroveren. Wij willen u een overzicht van zijn activiteiten geven: jarenlang was hij medewerker van de R.K. Instuif, van de Vespa Club, van de Schiedamse Jeugdraad (o.a. als sekretaris), van de Commissie Cultu reel Jeugdpaspoort (als penningmees ter) en van het Comité Eurobal. In deze rubriek wordt zo'n opsomming meestal alleen gegeven als er een pen ning van verdienste wordt uitgereikt. Veertien dagen later, op 11 november, trad nog iemand in het huwelijk, die zich voor de ontspanning van de jeug dige Schiedamsen verdienstelijk maakt nl. Fred Samwell, de voorzitter van het Eurobal Comité, die met mej. Ans van Loopik in het huwelijksbootje stapte. Op het gevaar af vanaf nu voor society-kolom aangezien te worden, geeft de rubriek van Schie tot Dam u dit nieuws ook maar even door.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 15