„Hei werk van ledige uren" F. BORDEWIIK EN ZI|N OEUVRE Door drs. C. van Bree Op 28 april 1965 overleed in Den Haag de advocaat en letterkundige mr. Ferdi nand Bordewijk. Die voornaam Ferdinand zal het lezend publiek niet erg vertrouwd aandoen; men spreekt immers altijd kort weg van Bordewijk. De schrijver moet dit zelf zo gewild hebben: op de titelpagina's van zijn werken vindt men als auteurs naam nooit iets anders dan F. Bordewijk. Dit reeds is een feit om aandacht aan te schenken: tussen alle literaire Simons, Gerards, Harry's maakt die eenzame achternaam een nogal koele en zakelijke indruk. Er ligt iets van afstand houden in. Misschien mogen we verband zien met Bordewijks „dilettantisme"; de schrijver heeft immers zijn beroep als advocaat altijd boven zijn schrijverschap gesteld. Schrijven is hem altijd, om met Con- stantijn Huygens te spreken, „werk van ledige uren" gebleven. In de eerste plaats wilde hij maatschappelijk persoon zijn, en als maatschappelijk persoon maak je niet zomaar aan Jan en alleman je voornaam bekend. Toch heeft het schrijverschap stel lig meer voor hem betekend dan alleen maar een vrijetijdsbesteding; zoals iedere goede schrijver heeft ook Bordewijk eigen visie en eigen problematiek in de wereld en de figuren die hij schiep, verwerkt. Voor ons als lezers heeft natuurlijk zijn schrijverschap de grootste betekenis. Als we bedenken dat hij vaak pas in het week end tot schrijven kon komen en, met zijn enorme concentratievermogen, ook in restauraties aan zijn boeken zat te wer ken, worden we vervuld van bewondering niet alleen voor de kwantiteit, maar ook

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 14