Bordewijk \*t Fr~~ y Ten slotte willen we nog een en ander op merken over De Golbertons, Bordewijks laatste roman, van 1965. In deze roman zet zich de ontwikkeling van het latere werk voort. De stijl is vergeleken bij Bint bijv. aanmerkelijk „normaler" geworden, wat correspondeert met de inhoud: het ongewone doet zich onder gewonere vor men voor. De gevaren schuilen nu vaak in de mens zelf: we kunnen denken aan de verontrustende dromen en misschien ook aan Juniors spockervaringen. Het „verhaal" is van weinig belang: het komt aan op de karakters en de ver houdingen. Eén bepaalde hoofdpersoon is niet aan te wijzen: niet voor niets is de titel in het meervoud gesteld. De Gol bertons, Senior, Zoon en junior (klein zoon), zijn directeuren van de Letter gieterij Golberton Dobben N.V. Ook deze roman, evenals bijv. Karakter en Noorderlicht, speelt dus in de wereld van de zakenman. De drie heren Golberton zijn in menselijk opzicht niet erg geslaagd. Senior en Zoon hebben beiden een niet erg bevredigend huwelijksleven; 't aller meest zijn ze op elkaar ingesteld. Sinds Senior het bedrijf door zijn fantasterijen bijna te gronde heeft gericht, is Zoon de sterke man geweest die het eens flink op poten heeft gezet. Maar deze krachtige directeur blijkt in zijn gevoelsleven een groot kind te zijn gebleven. Junior, de intelligente maar ook wat tob- berige beschouwer en ontleder, ontbreekt het aan de energie om met de moderne dynamiek mee te doen; in de spooknacht neemt hij het besluit zijn leven te herzien en wat flinker te worden. Veel even wichtiger zijn de beide echtgenotenWilly en Ida Ina; vooral de laatste dwingt be wondering af door haar bij alle gevoelig heid grote zelfbeheersing. Dan zijn er nog o.a. de wonderlijke profeet Ece; zijn ver sterving zoekende vrouw Elspeth, van wie junior maar geen afstand kan doen; de stralende maar innerlijk onvoldane vrouwenfiguur Mireille (mirage? mer- veille de griezelige, raadselachtige Chef d'Hotel. De stad met haar verschil lende wijken heeft een belangrijk aandeel in het boek; fascinerend is bijv. de onder gang (in een droom van een oude woon buurt beschreven. Voor wie eerder ver schenen werken van Bordewijk kent is het boeiend allerlei bekende themata en ele menten in De Golbertons terug te vinden. Onder die themata neemt het onbe vredigende van de menselijke relaties een belangrijke plaats in: hoewel de mensen van het boek elkaar niet kunnen missen de mens is paar, heeft de schrijver zelf eens geformuleerd is er weinig warmte en liefde tussen hen. Hierin herinnert De Golbertons ons aan de koele sfeer van (het) Noorderlicht, al is er toch wel een tem peratuurverschil. Dat dood en ouderdom een rol spelen een hoogtepunt in het boek is de begrafenis van Zoon behoeft ons bij het werk van een tachtigjarige niet te verbazen. Wie het boek niet alleen leest, maar ook overdenkt, zal tot de conclusie komen dat het allerminst gemakkelijk is. Het bestaat uit een aantal (hoofd-)stukken, die de lezer zelf met behulp van soms schaarse aan wijzingen in elkaar moet passen. Raadsel achtig zijn de dromen: wie droomt ze en op wie hebben ze betrekking, vraagt men zich af. Wat is de zin bijv. van het derde hoofdstuk, Een grafbeeld uit Ashanti. Pas in het laatste wordt daarvoor in één enkele alinea een aanwijzing gegeven. De lezer moet dus veel zelf doen, wat hij deels als onbevredigend, deels als prik kelend ervaart. In ieder geval zal het boek niet nalaten zijn interesse en zijn be wondering op te wekken. In het bovenstaande heb ik getracht enig licht te doen schijnen op het werk van een boeiende persoonlijkheid, die zichzelf in de allereerste plaats als advocaat zag, maar wiens lot het was vooral als schrijver bekend te worden. Zowel in de ge schiedenis van Schiedam als in die van de Nederlandse letterkunde zal zijn naam met ere vermeld blijven. Ik twijfel er niet aan of zijn literaire oeuvre zal zowel de wetenschapsman als de gewone lezer blijven interesseren. C. VAN BREE De Levensschets door mevr. Bordewijk is opgenomen achterin: P. H. Dubois, Over Bordewijk. Een karakteristiek van zijn schrijversarbeid. Rotterdam 1953. Hierin ook een lijst van eerste drukken. Een uitvoerige bibliografie van werken van en over Bordewijk in de Moderne Encyclo pedie der Wereldliteratuur. Deel I. Een verslag van de uitreiking van de ere penning in dit blad, het nummer van 1 maart 1955 (7e jaargang no. 1). Bijdragen van Bordewijk in de 4e jaargang (maart 1952): een fragment van Verbrande Erven; in de 6e jaargang (aug. 1954): over de Schiedamse schrijver. Henri Hartog; in de 14e jaargang (dec. 1962); een parodie op Hartog.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 18