HET BOS WAAR DE A M£ Elf, Klar Elf, Dal Elf. Kent u ze nog, de rivieren van Zweden Kunt u zich de plaatjes uit de atlas nog herinneren van snelle stromen vol met kale boomstammen, die zich gelaten naar de kust laten drijven, waar ze vermorzeld worden om als grondstof te dienen voor papier en lucifers Zweden: langgerekt Skandinavisch land; land op gebouwd rondom ijzer, hout en water, 16 maal zo groot als het onze, 7,5 miljoen inwoners. Zo staat het in de aardrijkskundeleerboekjes beschreven. Enkele jaren geleden werd er tussen Schiedam en Zweden een kontakt gelegd, toen de N.V. Sandvik Staal, dochteronderneming van de Sandvik Steel Works Company Sweden, zich in onze stad vestigde. In het midden van de vorige eeuw werd de onderneming op gericht en gevestigd in het plaatsje Sandiken in Gas- trikland, de kleinste provincie van Noord-Zweden. Heden ten dage heeft men meer dan 100 vestigingen, die verspreid liggen over de gehele wereld. Het is voor Schiedam nuttig een industrie als de N.V. Sandvik Staal op zijn grondgebied te huisvesten. De Zweden echter op hun beurt, waarderen het ook dat zij hier te gast zijn. Als blijk hiervan zendt het moederbedrijf elk jaar een metershoge kerstboom naar Schiedam met het verzoek, deze ergens in de stad een plaatsje te geven. f^\OK dit jaar helpt hij weer de Koemarkt ver- lichten in deze donkere tijd van het jaar. Aan niets is te zien, dat hij reeds weken geleden is gekapt op de domeinen van Sandvik Staal in Gastrikland en dat hij een lange zeereis vanuit de havenplaats Garle (Gefle) naar Rotterdam achter de rug heeft. Gastrik land wordt in de toeristenfolders aangeprezen als land van hout en ijzer. De N.V. Sandvik Staal vertegen woordigt het één, de kerstboom het ander. Zweden dus in Schiedam, de band tussen beide toont zich in deze verlichte boom; misschien mogen wij het ruimer stellen: het symboliseert de vriendschap tussen volkeren. P.v.d.B. 224

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 24