J\Ceiótmió 228 Kapitein B. F. J. van den Hoek, die nevenstaand artikel schreef, verrichtte enkele jaren zen dingswerk in het Leger des Heils-kwartier in Hong Kong. Hierboven ziet men hem met zijn gezin in Chinees kostuum. In afwachting van een „mars order" naar een nieuw zendings- gebied, verblijft kapt. Van den Hoek met verlof bij zijn ouders in Schiedam. „Ts'ing hei shan, sing taan faai lok" („word wakker, gelukkig kersfeest") waren de zeven woorden die de in Hong Kong woonachtige Nederlanders uit het hoofd leerden en op de juiste Chinese zangtonen moesten uitspreken als zij vrijwillig kwamen helpen bij het uitdelen van de duizenden kerstpakketten, de warme dekens en de kleding aan de vele straatslapers die overnachten in kartonnen dozen en papieren be schuttingen in de trappenhuizen, stegen en sloppen in de koude winternacht. Via radio, televisie en pers is de wereld gedurende de laatste jaren op de hoogte gebracht van de maat schappelijke nood in andere landen en een van deze probleemgebieden is Hong Kong, de Britse kroon kolonie aan de Chinese kust, bekend als de Parel van het Oosten. Van de honderdduizenden z.g. „refugees" leven er nog velen in de meest erbarmelijke en kommervolle omstandigheden: in hutjes die zijn ver vaardigd van bordkarton, hardboard, planken en blik- plaat en die bij duizenden geplaatst zijn tegen de heuvelhellingen of op de daken van de huizen der welgestelden. Ze leven ook op kleine vissersbootjes in de havens of als zij fortuinlijk zijn in een van de zeven verdiepingen hoge „mensenpakhuizen", de herbehuizingen die door het gouvernement worden gebouwd voor gezinnen uit de krotwoningen. In deze „resettlement-blocks" waar voor 25 gezinnen slechts één kraan en één W.C. ter beschikking zijn wonen per gebouw 2500 mensen en in de dertien verschillende districten huizen per ge bied dertig- tot zestigduizend mensen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 28