229 In een groots opgezet maatschappelijk programma geleid door het gouvernement met de medewerking van kerkelijke- en liefdadigheidsinstanties heeft ook het Leger des Hei Is een belangrijk aandeel. Vele en onvergetelijk zijn de ervaringen die wij hebben op gedaan gedurende onze vijfjarige arbeidsperiode in deze grote stad. Al wordt een kerstpakket gretig aanvaard, en al zijn de zeven Chinese woorden aan het begin van dit ver haal, uitgesproken met een vriendelijke glimlach, vol- doende om een mens in nood onze goede bedoelingen duidelijk te maken; om echter het hart te bereiken van de mens die een geheel andere taal spreekt is een meer gedegen kennis nodig. Het kostte ons dan ook een jaar van geen andere arbeid dan talenstudie en het observeren van de toestanden en de levenswijze der mensen aleer wij mijn vrouw en ik tewerk konden worden gesteld en ook onze woning vonden in een der donkerste buurten: het Wanchai district. Dat is Hong Kong's donker Amsterdam, waar Richard I Mason's roman ,,De wereld van Suzie Wong" werd verfilmd. In dit gebied dat bekend is als een van de dichtstbevolkte plaatsen ter wereld vertoeven de drugaddicts, mannen en vrouwen en vaak ook jongelui die opium roken en verhandelen en met hun uitge teerde lichamen als skeletten in de straten rond hangen. Bij de aanlegsteigers voor bezoekende buiten landse oorlogsschepen drentelen de meisjes, die in de straatjes achter de talrijke bars hun charmes ver kopen. Ook in deze contreien is de combinatie „kerstfeest armen Leger des Hei Is" een begrip geworden. De kerstpotten, die behoren bij het Leger des Heils als van Gend bij Loos en door Churchill zijn betiteld als 's werelds meest vermaarde keukengereedschap, waren echter tot op enkele jaren geleden onbekend in Hong Kong en werden door ons geïntroduceerd. Ook hier vielen, toen in de donkere dagen der eerste decemberweken het de mens zo weemoedig om het hart wordt en hij geneigd is wat meer aan zijn minder bedeelde naaste te denken, de munten in de ijzeren pot. Een beroep werd gedaan op de velen die in deze grote haven- en handelsplaats in weelde leven. De gezinnen, die in de mooie bungalows en flats wonen in de betere wijken op de heuveltoppen der kolonie, werden uit genodigd om de gewoonte te volgen die ook heerst in andere landen, om als een symbolische geste aan de kersttafel een plaats open te houden voor een gast en dan voor liefdadigheidswerk het bedrag af te staan dat aan deze gast besteed zou zijn indien hij het kerst maal mede had genuttigd. Straatslapers, blinden en eenzamen worden dan uit genodigd voor een kerstdiner dat gefinancierd wordt door hen „die beter af zijn". Om het idee van de belangstelling en het medeleven van de goede gever aan de minderbedeelde ontvanger zo sympathiek mogelijk te laten uitkomen, werden alle gevers van een bedrag dat de kosten dekte voor het kerstmaal van één straatslaper of ander behoeftig persoon in de gelegenheid gesteld de indrukwekkende, in goud op rood gedrukte traditionele uitnodigingskaart zoals deze naar Chinese gewoonte wordt gebruikt voor bruiloften en feesten, te voorzien van een hand tekening. Zodat de ontvanger, als hem b.v. in de nacht deze toegangskaart tot het kerstmaal werd uitgereikt De heilsofficieren, de dominee en de kerstman wensen de straatslapers een gelukkig Kerst feest tijdens het kerstbanket. weet dat er iemand is, die belang in hem stelt en voor hem een plaats heeft betaald aan een van de vele ronde tafels in het Chinese restaurant waar het Leger het kerstfeest heeft georganiseerd. Zeer daadwerkelijk wordt voorts ook meegeholpen door een dominee die met eigen hand affiches schildert en ophangt in zijn kerk om de vrouwelijke leden uit te nodigen z.g. „Kerst-kousen" te naaien en te vullen met kleine kerstcadeaus voor uitdeling door het Leger aan kinderen van de straat. Tevens worden de ruim tweehonderd in Hong Kong woonachtige Nederlandse families benaderd. Ongelooflijk groot is in de vijf jaren van ons verblijf aldaar de hulp geweest van de leden van deze Nederlandse Gemeenschap. Waar gedurende het gehele jaar goederen werden verstrekt, kwam de uitreiking hiervan in de decembermaand wel tot een climax. Eenmaal werden zelfs 25.000 pakketten uit gegeven. Voor dit alles was extra hulp nodig die vaak kwam van de Nederlanders die wisten wat het be tekent om de handen uit de mouwen te steken. Eén telefoontje was slechts nodig aan één van de dames. Deze gaven het dan aan elkaar door, later op de dag arriverend in groepen van twaalf tot soms twintig personen om de kerstpakketten te helpen klaar maken, melkpoeder over te pakken uit grote balen in kleinere plastic zakken, of uit Europa ontvangen tweedehands- kleding te helpen sorteren en bundelen. Ook gingen deze Hollanders mee tot diep in de nacht om dekens uit te delen aan de velen die slapen op straat; vaak aan complete gezinnen die slapen in kartonnen dozen en eens aan een moeder die met een pasgeboren baby sliep op niets dan krantenpapier. In de vroege morgen terugkerend naar huis werd ons dan op onze vraag of het niet te laat was geworden toevertrouwd: „Kapitein, we zijn er kapot van. Het is veel mooier dan een cocktail-party, waaraan we door onze vele verplichtingen in het „society-life" van Hong Kong al te vaak moeten deelnemen". In de week voor kerstfeest werden enkele duizenden voedselpakketten uitgedeeld aan de vele sampan-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 29