JCetótmió in Stony Stony bewoners in de havens. Vierentwintig Nederlanders bemanden een dozijn kleine Chinese schuitjes die waren volgeladen met goede gaven om deze volgens een te voren opgemaakt plan systematisch uit te delen. Wie schetst echter de paniek van de Nederlanders waarvan de meesten de Chinese taal niet meester waren toen de vissersbootjes in grote getale in be weging kwamen en de Hollandse scheepsjes gingen volgen en klem voeren en de kinderen watervlug aan boord klommen en de kerstpakketten van boord wil den nemen. Heel benauwde ogenblikken werd beleefd op deze schommelende en wiegelende schuitjes en soms klonk er onvervalst Nederlands over het Chinese water als een wanhopige angstkreet om de orde te handhaven. Deze fascinerende ervaring in de vissers- wijk staat in de analen van de Nederlandse Gemeen schap in Hong Kong opgetekend als „de slag om Aberdeen". Ook het vaderland heeft zich niet onbetuigd gelaten. De gezamenlijke Gezinsbonden (vrouwenbonden) van het Leger des Heils in Nederland vervaardigden tien tallen kisten warme kleding en dekens in het kader van een „helpende hand-actie". In de gemeente Enk huizen hield de bevelvoerend Officier van het Leger korps aldaar een inzameling van tweedehandskleding voor Hong Kong. Onze boeiendste kerstervaring is die van het grote kerstdiner in een van de fameuze Chinese restaurants voor 500 straatslapers, blinden en ouden van dagen. De aanblik van deze grote schare behoeftigen, uit gestotenen, minderbedeelden en wanhopigen waar onder vele blinde bedelaars en straatmuzikanten en aan narcotica verslaafden bracht nieuwsbladverslag gevers tot tranen en deed ons denken aan wat ge- geschreven staat over het Bruiloftsmaal in Lukas 14: „Ga dan aanstonds de straten en stegen der stad in en breng de bedelaars en misvormden en blinden en lammen hier Rond de echte kerstboom, geschonken door de directie van een bekende luchtvaartmaatschappij en ge- importeerd uit Italië zong een groep kinderen Neder landse kerstliederen. Na de verkondiging van het Kerstevangelie en voor de maaltijd begon, ging onder gelui van kerstklokken een lange stoet van genodigden met een traditioneel glas thee in de hand, buigend langs alle tafels om de honderden een „merry Christ mas" of een „sing taan faai lok" te wensen. Velen waren gekomen in de plunje of de lompen waar mee zij zwerven langs de straten, het gezicht onge schoren, de handen niet gewassen; anderen echter hadden voor éénmaal nog eens het oude Chinese costuum of de japon van jaren geleden onder uit een koffertje of doos uit de mottenballen gehaald. Een japon, misschien herinnerend aan betere tijden in het verleden en nu nog eens aangetrokken voor het in- 230

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 30