11 Met zijn allen; dat zijn de acht harmonie-en fanfare gezelschappen, die Schiedam rijk is, het pijperskorps, een mandoline-orkest, twee accordeonorkesten en een mondaccordeonensemble. De sectie muziek van de SG doet aan het gemeentebestuur telkenjare het voor stel, hoe het subsidiebedrag dat er voor de plaatselijke muziek is, verdeeld moet worden en gaat daarbij af op de geleverde prestaties. Voor iedere uitvoering of mars worden bedragen toegekend en dat „loon naar wer ken" maar daar lijkt het niet op," zegt Velthui- zen), gevoegd bij de contributie- en donatie-opbrengst, vormt het verenigingsbudget. „Als je aan iedere wille keurige penningmeester vraagt, hoe hij ermee kan rondkomen, dan kan hij je daar geen antwoord op geven," zegt de sectievoorzitter. Hij geeft een voorbeeld van hoe duur het leven voor de amateurmuzikant is geworden: „Als je op straat een muzikant ziet lopen in vol ornaat, dan zie je een investering van twaalfhonderd gulden. Dat is voor het instrument, het uniform en de bladmuziek. Als je met 35 van zulke kerels een uur gaat marcheren, heb je honderd gulden verdiend. Dat is dan 0,238 procent van je totale investering." Het gebrek aan financiën houdt de uitbouw van de verenigingen tegen. En de onmogelijkheid tot uitbouw, voert meent Krijn Velthuizen tot de ondergang. Immers: „Willen we als verenigingen in stand blijven, dan hebben we jonge aanplant nodig. Momenteel is er een flinke vergrijzing gaande in de orkesten. Bij ons in Gusto zal de gemiddelde leeftijd zeker boven de veertig liggen. Het is dus nodig om jeugdorkesten te stichten, waar de opvolgers in gevormd kunnen wor den. Maar dat kost geld, nóg meer instructie en nóg meer instrumenten." Krijn Velthuizen praat tot dusver in mineur. Maar dat verandert als hij over het peil van de Schiedamse muziekbeoefening komt te spreken. „De muziek, die in Schiedam gemaakt wordt, valt over het algemeen met een acht te honoreren," zegt hij. „We hebben zeer goede amateurs in onze verenigingen en we zijn zelfs met twee Schiedamse orkesten in de Superieure Afdeling vertegenwoordigd." Hoe speelt Velthuizen zelf? „Ik ben een muzikant, die al 43 jaar net mee kan. En nu ik wat ouder word, gaan de dingen wat moeilijker. Vooral marsen valt me tegenwoordig zwaar, hoewel ik dat altijd graag gedaan heb". De voorzitter van de sectie muziek meent dat de ama teuristische muziekbeoefening nog een grote toekomst heeft. Hij wijst op de werktijdverkorting en verwacht veel heil van de dag dat men de televisie „tegen- gegeten" zal hebben. Daarom moeten de muziekverenigingen in de pas blijven en steeds gereed zijn om een nieuwe toeloop van liefhebbers op te vangen. Krijn Velthuizen heeft nog vele plannen, die om verwezenlijking vragen. De subsidie moet opgevoerd worden. „En," zegt hij, „we moeten gaan zorgen, dat de sporthal ook door de muziek benut gaat worden. Ik denk aan een jaarlijks harmonie-en fanfareconcours, dat net zo'n grote naam moet krijgen in het land als ons Schiedamse drumband concours." De heer Velthuizen zou wel willen, dat het Schiedamse gemeentebestuur dit plan een duwtje gaf. Door een garantiestelling bij voorbeeld. A.W. 35 VAN ZULKE KERELS... VOOR 100 GULDEN d DAT IS DAN 0,238 PROCENT VAN JE INVESTERING

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 11