booreilanden aan de lopende band door G. Lutke Meijer 16 Schiedam: £)AT machtige werk van de oliemensen heeft altijd mijn belangstelling gehad. Mijn eerste contact met hen was zo tegen het eind van de oorlog, toen potige kerels in de omgeving van Koevorden de boorstang in de bodem drilden, de ene buis na de ander van achter de vinger haalden en in een zee van modder steeds diepere geheimen trachtten te ont sluieren. Geheimen waren het in die tijd zeker, want de oliemensen deden alles om gunstige resultaten voor de Duitse bezetters verborgen te houden. De machtige ontplooiing van de Nederlandse olie industrie denkt u dat ons die gelukt zou zijn, indien we niet onze kennis achter de hand hadden gehouden voor betere tijden? Men leze er het hoofdstuk „Ook Holland maakt historie" in mijn roman „Olie in het Vuur" maar eens op na. Dan weet u meteen alles af van tool-pushers, boorvloeren, boorkernen, blow-outs, Christmas-trees en dikspoeling en kunt u zich een voorstelling ervan maken, hoe dat nu toegaat op zo'n boorplatform midden in zee. Want daar gaat het in principe net eender toe. Goed, men werkt dan nu met diesel-elektrische aandrijving, 4000 tot 6000 pk in totaal en met een draaitafel, die alleen al 300 tot 600 pk vereist. Voor de zware brij, die de druk in het boorgat tegenhoudt, wanneer er gas of olie mocht worden aangeboord, zijn pompen nodig met een ver mogen van 1000 tot 1800 pk in totaal. Daar bij Koe vorden waren het een twintig man per boring hoog uit. Maar een booreiland wordt soms bevolkt door wel negentig man, die allen hun slaaphut moeten heb ben. Alles gelijk, jawel, maar dan toch met een ge weldige schaalvergroting. Hoe was dat met de Seashell, het eerste booreiland, dat een Schiedamse werf tot de vloot van zg. offshore- booreenheden heeft bijgedragen? Men had al sedert 1933 of 1934 in de dorre stoffige bodem van het schier eiland Qatar naar olie geboord en de vijf inwoners per vierkante kilometer voeren er wel bij. Maar sjeik Ali ben Qasim al Thani wilde in 1952 nog méér en hij sloot een overeenkomst met de Shell voor borin gen buiten de kust. De twee eerste boringen le verden een droge put en men was ook verder niet bijster gelukkig daar op de kust van Idd el Sjargi. Er stak een storm op, die de hele boorinstallatie uit elkaar sloeg. Maar ondertussen had de Shell er olie geroken en ze klopten bij de N.V. Werf Gusto aan voor een nieuwe „offshore" boorinstallatie, een hefponton met acht poten. In 1959 begon dit booreiland zijn werk in de Perzische Golfen vijf jaar later verliet een eerste Shell- tanker met ruwe olie dit oliegebied. De Shell heeft thans negen producerende bronnen buiten de kust en heeft daartoe tot dusver 21 miljoen pond sterling uitgegeven... De olie vloeit van de negen bronnen langs een onderzeese leiding naar een verzamelpunt, waar een stationaire tanker dient als depot. Van tijd tot tijd komen tankers langszij, die een lading over pompen en met hun buik vol olie weer vertrekken. Men herinnert zich misschien een bericht van enkele maanden geleden: Gusto moest de Seashell van nieuwe schoenen voorzien, waardoor het mogelijk zou worden ook in dieper water verkenningsboringen uit te voeren. Want dat is zo het algemene beeld: eerst worden seismologisch de diepere aardlagen in de zeebodem verkend. De trillingen die door explosies De lie de France

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 16