17 i De Rig 'S8, het booreiland, dat op 12 februari op de werf van Wilton-Fijenoord gedoopt werd ontstaan worden door harde aardlagen anders weer kaatst dan door zachter gesteente en de geologen kun nen daaruit hun kans op olie of gashoudende afzettin gen afleiden. Een boring kost ontzaglijk veel geld. Vandaar dat men vooraf wat van de opbouw van de ondergrond dient te weten. Het blijft ondertussen een adembenemende prestatie, wat die oliemaatschappijen te zien geven. De historie van de boringen langs de kust is nog maar enkele tientallen jaren oud. Om precies te zijn: de eerste boorplatforms in de Mexicaanse Golf ver rezen in 1933 in water.dat niet meer dan vier meter diep was. Nu gaat men aan de kust van Senegal over enkele weken met Gusto's vijfpotige lie de France boren in water met een diepte van maximaal 60 meter. En dat booreiland, dat men bij Wilton completeert, een drijvend booreiland, waarvan de zo opvallende buikvormige poten alleen maar dienen als stabilisator, kan werken in water met een diepte van 180 meter. De historie van de booreilanden is in 1890 begonnen. Toen gingen de oliemaatschappijen er voor het eerst toe over hun boortorens op te stellen in de moerassen langs de kust, in meren en riviermondingen. Aan de Californische kust boorde men nog in 1896 vanaf een houten vlot. Eerst in de jaren na de eerste wereld oorlog werden de vlotten door houten paalconstructies verdrongen. In 1937 werkte men in de Golf van Mexico twee km uit de kust nog op een houten platform van 30 bij 90 meter, voorzien van dieselelektrische boor installatie. Na een jaar van proefboringen ontdekte de bemanning in 1938 een producerende bron. En nu na nog geen dertig jaren telt de wereld ongeveer 170 buitengaatse booreenheden. Tien procent daarvan bestaat uit hefpontons, zoals Gusto ze maakt, booreilanden, die over de zeebodem „wandelen" met poten, die op en neer bewogen kun nen worden. De drijvende eenheden en de boorschepen zijn in de minderheid met samen 4%, semi-submersible III l eenheden, zoals men thans bij Wilton kan zien, zijn III er meer dan het type Seashell of lie de France, nl.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 17