DOODSTILLE OCHTEND DOOR HET OUDE STADJE LOOPT." rjïWBij 7 Scheepswerf ter hoogte van het Kantongerecht! Lange Haven eigenlijk wel verdiend had. In plaats daarvan is er met de kaart van De Gheyn iets anders gebeurd, dat waard is op deze plaats eens te worden belicht: voor de eerste keer, naar wij mogen aannemen, heeft men die prachtige kaart van Schiedam eens op de keper be schouwd. Voor het eerst heeft men dit levendige pren tenboek van onze stad uit het einde van de zestiende eeuw eens tot in zijn kleinste details bekeken. Men wist wel dat op de kaart nog waren afgebeeld het Convent van Leliendael, de pas gebouwde Westmolen, de in 1596 opgetrokken getijdemolen, die eerst vorig jaar is gesloopt; ook had men er de dijkwerkershuizen op teruggevonden, die volgens historische gegevens in 1597 op de Raem waren gebouwd, evenals de sloot door het Broersveld.die toen De Gheyn met zijn platte grond begon, vier jaren oud was, maar vele andere details en historische bijzonderheden zijn pas bij deze zeer nauwkeurige bestudering aan de dag gekomen. En hoe zijn ze voor de dag gekomen? Doordat Hans van der Sloot van De Gheyns „opstandperspectieven" weer normale, voor 99 betrouwbare stadsgezichten heeft gemaakt. Hij heeft om het zo te zeggen een serie tekeningen gemaakt, die Schiedam weergeven, zoals dat in 1598 werkelijk was. En deze tekeningen zullen nog dit jaar in boekvorm worden uitgegeven door Drukkerij de Eendracht, voorzien van inleidende tekst van de tekenaar. Het is best mogelijk dat Hans van der Sloot niet eens geweten heeft, dat het 400 jaar geleden was dat De Gheyn geboren werd. Hij is om het zo te zeggen heel toevallig over dat feit gestruikeld: het plan om zijn reconstructies te maken kwam bij hem op, toen hij bezig was tekeningen te maken voor zijn artikel over Schiedams Vlegeljaren in de Schiedamse Ge meenschap; die maakte hij op basis van bestaande oude afbeeldingen. Toen probeerde hij het ook eens met de details van De Gheyns kaart om na te gaan, „hoe Schiedam in die jaren geweest zou kunnen s zijn". Die eerste tekening, aldus Van der Sloot, wemelde van f

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 7