HET OUDE STADJE Detailfoto's 48 tekeningen 8 de fouten: „ik was ermee begonnen zonder wiskunde en zonder de noodzakelijke achtergronden, zo maar los uit de hand." Dr. H. Schmitz uit Rotterdam, die zoals bekend, gepromoveerd is op een historische studie over Schiedam, corrigeerde deze eerste tekening en bracht hem op de gedachte om een systeem te ontwikkelen voor het maken van een betrouwbare normale teke ning op basis van De Gheyns merkwaardige opstand perspectief. Ondertussen had men op het gemeentearchief een grote reeks detailfoto's gemaakt van De Gheyns plattegrond. Aan de hand van deze foto's heeft hij uit De Gheyns scheve perspectief de omtrek van de gebouwen kunnen afleiden en kwam door vergelijking met ander materiaal tot verrassend nauwkeurige aanwijzingen over interieur en indeling der huizen. „Een voorbeeld", aldus Van der Sloot, „wij weten, dat de grond bij de Rotterdamsepoort moerassig is ge weest. Er is een duiker onder het gebouw geweest en er was geen brug: dat is duidelijk op de tekening van De Gheyn te zien. Er is een spits dak, een balk als af scheiding van de poort: er is een raam te zien, zonder boog in de muur gemetseld; een dubbel raam. Derge lijke gegevens hebben wij dus concreet in handen. Wat kunnen wij nu op basis daarvan en uit beschikbare archivalia berekenen en afleiden eerst wiskundig helemaal uitrekenen met alle maten en afstanden, dan verifiëren en zo mogelijk verklaren uit allerlei oud materiaal van elders De Vlaardingerpoort Het is, naar men ons verzekerde, in Nederland de eerste keer, dat werk als dit gedaan wordt. Van het archief der gemeente Schiedam verkreeg Van der Sloot alle bijstand, die hij maar wenste. „Telkens kom ik", aldus Hans v. d. Sloot, „voor weer andere vragen te staan en de heren van het Archief proberen dan daarop een antwoord te geven. Het blijft pioniers werk. Best mogelijk dat ik bij een volgende gemeente de kans bestaat dat ik het ook voor 's-Hertogen- bosch moet doen er wat meer systeem in kan bren gen, maar nu kom ik telkens weer met nieuwe vragen. En die knopen dan maar zelden bij de vorige aan. Het hele werk is een voortdurende vraag naar betrouw baarheid: In hoeverre is de kaart van De Gheyn betrouwbaar, in hoeverre is mijn methode betrouw baar, in hoeverre zijn de gegevens van buiten de stad betrouwbaar en in hoeverre mag men rekenen op betrouwbaarheid bij het maken van een reconstruc tie, die zich baseert op de punten van overeen stemming Met enig voorbehoud meen ik, dat die betrouwbaarheid wel bereikt is. Het aantal huizen op de kaart van De Gheyn klopt met die uit de ver pondingskohieren. Er werd in die tijd veel fantasie ge bruikt bij het maken van prenten, maar toch meen ik, dat de kaart van De Gheyn een heel reëel beeld geeft van het oude Schiedam." „Oud-Schiedam in tekeningen" of hoe het boekje ook mag komen te heten, komt te bestaan uit 48 tekeningen met daarbij passende tekst. Het is niet het dagelijks leven, dat erin wordt afgebeeld. Daar weten we veel te weinig van, aldus de tekenaar, dat kunnen we niet meer doen herleven. We begrijpen de mensen van toen niet meer. Hun normen waren anders, hun levensritme verschilde ontzaglijk van het onze. De gehele inhoud van hun leven was anders dan die van ons. Wij kunnen wel proberen tot een reconstructie te komen, maar komen dan niet verder dan tot het blootleggen van wat drijfveren: de levende werkelijkheid is ons voor eeuwig ontglipt. Die werkelijkheid heb ik dan ook niet proberen te vinden bij dit werk. Het doel is geweest uit de kaart van De Gheyn een reeks beelden af te leiden ter reconstructie van het oude Schiedam en dat met zo weinig mogelijk vergissingen en zo min mogelijk veranderingen: het uiterlijk beeld van de stad, de grootte en het type van de gebouwen. De problemen blijven: was het een boerderij of een stedelijk huis? Waar waren de bevolkingsgroepen gehuisvest? Daar van is maar weinig bekend; de vissers aan de Lange en de Korte Haven, de wevers aan de Raam? Het geheel valt bijzonder problematisch. Het blijft een topografisch beeld van hoe de stad er in die tijd kan hebben uitgezien, een overbrugging van tot 4 eeuwen: Schiedam zoals het in 1598 zou kunnen zijn geweest, gezien de plattegrond van De Gheyn. Hoe heeft die indertijd gewerkt? Hij heeft eerst een plattegrond gemaakt en daar alle afmetingen der gebouwen op ingetekend. Hij moet alle huizen stuk

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 8