Verrassend 9 voor stuk hebben opgemeten, zowel breedte als diepte, lengte als hoogte, vervolgens heeft hij alles getekend vanuit een hoek van 45 graden. Er zitten wel aanvechtbare punten in zijn werk, maar daarmee houd ik mij in mijn boekje niet bezig." Wat komt er aan historische bijzonderheden uit vroe gen wij dr. H. Schmitz uit Rotterdam. „Ik moet zeg gen", aldus het antwoord, „dat Hans van der Sloot dingen uit de kaart heeft gehaald, die wij er niet in hadden gevonden. De plaatsing van bepaalde be drijven: scheepswerven en haringbedrijven, netten- boeterijen, de lijnbanen, bepaalde sloten en hun loop etc. Overal in Schiedam is er grondwater geput. Of men het gedronken heeft is een tweede: daartoe zal men regenwater hebben gebruikt en de rest voor de was. Op het Marktplein heeft een waterput gestaan; putten en puthaken waren in het oude Schiedam alge meen. Topografisch heeft Van der Sloot een verrassend goed beeld van de stad gereconstrueerd. Ik heb dit kunnen controleren langs archivalische weg. Wat ik bij bepaalde gebouwen in de beschrijvingen vond, heeft hij via de projectie ontdekt en in grote lijnen is, naar ik meen, zijn werk bepaald betrouwbaar te noe men. Uit archivalia had ik bv. van het Proveniershuis uit die dagen een vage voorstelling gekregen, welke gesteund werd door een beschouwing van het hoekje op De Gheyns kaart. Het totale beeld, zoals Van der Sloot dat geeft, levert daarvan een verrassende be vestiging: een indruk van: gezien uit die hoek en met dit doorzicht zag dat gebouw er zo uit! Je ziet nu de wevershuisjes aan de Raam en de Overschiese Poort, je ziet de tuinen en de groenteteelt, sommige tuinen aangelegd volgens Oudhollandse tuinarchitectuur, het Begijnhofje met de bleekveldjes, bedekt met de lappen stof. Elke stadspoort tot in details. Het totaalbeeld is nieuw, maar het is alsof je op een doodstille ochtend door dit oude stadje loopt. De mensen, die Hans van der Sloot erin getekend heeft, zijn ontsproten aan zijn fantasie. Maar dit moet ik u zeggen: wanneer zijn tekeningen als timmermanswerk zouden worden gehonoreerd, dan zou het een duur gijntje worden. Het is thans een particuliere onderneming van de tekenaar en de uitgever, maar ik hoop, dat zij er succes mee zullen hebben, want de 48 tekeningen van Hans van der Sloot vormen een aanwinst voor de historie van de stad Schiedam!" Patriciërshuizen aan de Lange Haven

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 9