53 In de nieuwe wijk Nieuwland, beeld van de expansie en gezonde groei van Schiedam, verrijst ook een nieuw gebouw van de Algemene Bank Nederland. Geheel gericht op de eisen van de tijd zoals ook uit het laatste gedeelte van dit artikel zal blijken zal dit moderne kantoor alle bankzaken kunnen afwikkelen, aan- en verkopen van effecten regelen en assurantiekwesties voor de cliënten behartigen. Het „oude" kantoor zal ook al deze zaken blijven behartigen. Men is ook in ons land vaak geneigd om de algemene banken de naam van handelsbanken te geven. Deze naam wordt ook in Duitsland en de Angelsaksische landen gebruikt, maar zij is in wezen een miskenning van de uitvoerige taak, welke de algemene banken in de huidige maat schappijstructuur hebben te vervullen. Bij het woord „handelsbank" denkt men toch in de eerste plaats aan alle zaken, die betrekking hebben op het verstrekken van kredieten, het in disconto nemen van wissels enzovoort. En hoewel als hoofdfunctie van de algemene banken nog steeds wel het nemen van gelden a deposito en het verlenen van kredieten moet gelden, is daarnaast een groot aantal dienst verleningen gekomen, die deze banken in de ware zin des woords „alge meen" maken. Bij de „algemene" banken kent men bijvoorbeeld ook de bemiddeling bij plaatsing van aandelen en obligaties, het zogenaamde emissiebedrijf. Deze bemiddeling kan op verschillende wijzen geschieden. De banken kun nen hierbij diensten bewijzen door een verkoop „over de toonbank" van geëmitteerde effecten. De banken kunnen echter ook, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met andere banken, de gehele emissie overnemen. In de effectensector kent men tevens het uitvoeren van effectenorders, dus het in opdracht van cliënten aan- en verkopen van effecten ter beurze. Bovendien kunnen cliënten hun effecten bij de banken deponeren. Deze bewaargeving zal meestal „open" zijn, dat wil zeggen: een ter hand stellen aan de bank vergezeld van een gespecificeerde opgave. De bank belast zich daarna tevens met het beheer der stukken, zoals de inning van coupons en dividendbewijzen en omwisseling bij uitloting. Vele particulieren kennen de banken als verkopers van vreemde valuta voor hun buitenlandse reizen. Maar ook op dit gebied doet een bank meer. Zij stelt onder meer het zakenleven in staat om koersrisico's bij transacties in vreemde valuta te dekken door aan- of verkoop op termijn. Bovendien zijn de algemene banken in staat door hun contacten met het buitenland, welke contacten soms zelfs eigen kantoren, affiliaties of gelieerde bank instellingen betekenen informaties over buitenlandse bedrijven te ver schaffen, bankgaranties te verstrekken voor buitenlandse orders en voor lichting te geven over handelsmogelijkheden. Het incasseren van vorderin gen ook in het buitenland van hoeveel belang dit voor de enkeling soms ook moge zijn wordt dan maar een klein gedeelte van de omvangrijke dienstverlening met betrekking tot het buitenlandse verkeer. Steeds meer in zwang komen de safe-inrichtingen van de banken, waarvan men een „loket" tegen een geringe vergoeding kan huren. Vele particulieren maken reeds van deze mogelijkheid tot veilige bewaring van belangrijke papieren, sieraden en dergelijke gebruik en hun aantal is nog steeds groeiend. Ook de voor het zakenleven zo belangrijke nachtkluisinstallaties, welke het in huis houden van grote kasbedragen niet meer noodzakelijk maken door de sluitingsuren van de banken, vinden steeds meer aftrek. Ook het adviseren en afsluiten van verzekeringen is een deel van de werk zaamheden van de banken geworden. Men zou dit kunnen beschouwen als een logische ontwikkeling in het licht van de toenemende activiteiten op ander gebied. Zo zal bij exportadviezen, bij kredieten voor bedrijfspanden enz. steeds een verzekeringsaspect onder ogen moeten worden gezien en men zal dit het eenvoudigst direct kunnen oplossen in een en hetzelfde gesprek. „Last but not least" van deze globale kenschets van de werkzaamheden van een algemene bank en dus ook van de Algemene Bank Nederland moeten we echter de rekening-courant noemen met de daarmede sterk ver-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 29