Foto's: R. Collette Madmen 70 BEAT.. .!-óók EERLIJK gezegd begonnen we onze tocht door Schiedam met het idee, dat er op beat- gebied maar bitter weinig te doen was. Dat idee werd nog versterkt door de klachten van vele Schiedamse tieners over de mogelijkheden van het bezoeken van beat-avonden. „Kijk maar eens naar Den Haag en Amster dam", was altijd het commen taar. En inderdaad, het beat- leven bruist in die steden over matig. In Scheveningen werden onrendabele nachtclubs om gebouwd tot beat-paleisjes. En hier? Wat is er in onze stad te doen? Op het eerste gezicht niet veel. Weet men echter de juiste plaatsen te vinden, dan blijkt dat Schiedam niet eens zo onvoordelig uit de bus komt. Dat de Schiedamse beat niet zo zicht- en hoorbaar is als in Den Haag, komt door een geheel andere opzet. In onze regerings- stad en ook in onze hoofdstad zijn bijna alle clubs openbaar. Het is niet nodig om moeilijke formulieren in te vullen, of om een ballotagecommissie te pas seren. In Schiedam is dat wel het geval. Alle beat-gelegen- heden zijn streng besloten. Intro ducés worden op bescheiden schaal toegelaten. Slechts bij hoge uitzonderingen, ik denk hierbij aan koninginnedag, of de vakantie-week, kan iedereen terecht op een beat-avond. Samen met fotograaf Robert Collette maakten we een tochtje door zaterdagavondlijk Schie dam. ALS eerste brachten we een bezoek aan gebouw Irene. Bui ten hoorden we reeds flarden gitaar- accoorden. Brommers met de be kende hoge sturen markeerden de ingang. Op het toneel van Irene staat een aantal grote bruine kasten, microfoons en grote luid sprekers. Vijf jongens springen wild heen en weer op slechts enkele vierkante meters. Voor het toneel een krioelende massa van armen, benen en lange haren. We zijn terechtgekomen in het beat-mekka van de „Madmen", een bekende

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 10