Cosmopoliet Club 54 Politie 73 hun band steeds kunnen horen spelen. Niet alleen op fanavonden, maar ook als de band ergens anders optreedt. Ook dan kunnen de fans kaarten kopen." De lidmaatschapkaarten zijn heel goedkoop. Voor slechts twee kwartjes per jaar is men lid. Lid worden is echter niet voor iedereen weggelegd. Ook hier is het een ballotage-commissie die over toe lating van nieuwe leden beslist. „Och, als ze zich maar beschaafd gedragen, dan kunnen ze lid wor den." Het woord „langharigen" valt. De heer Van de Bor kijkt wat verstoord op. Zijn eerste reactie is afwijzend, maar hij wijzigt zijn standpunt snel als een ander, ouder bestuurslid van de fanclub mee gaat doen in het gesprek. „Nee, eigenlijk is dat pony-haar geen reden tot afwijzing. Overigens komt hier uitsluitend keurig publiek, en daar voelen die langharigen zich toch niet thuis bij, en dan ver dwijnen ze wel snel." Het blijkt hier wel duidelijk dat de ouderen het heft in handen hebben. Bij iedere fanclub ligt de leiding bij een aantal volwassenen, maar bij de meeste fanclubs houden deze ouderen zich zoveel mogelijk op de achtergrond, omdat het per slot van rekening er toch om gaat dat de jongelui zich gewoon uitleven met hun beat. NOG beslotener is er beat te beleven in de kelder van de dancing Cosmopoliet. Een aantal organisatorisch aangelegde jongelui hebben hier iedere zaterdagavond een sociëteitsavond. De club draait nu ongeveer 2 maanden en heeft circa 260 leden, waarvan er ge middeld 50 per avond aanwezig zijn. De prijzen van het lidmaatschap liggen vrij hoog, en ook de con sumpties zijn niet bepaald aan de goedkope kant. De organisatoren hebben desondanks geen zakelijk belang in hun sociëteit. Het is voor hen een hobby. Dat is een gedeel telijk antwoord op de vraag, waar om zij een beat-sociëteit geopend hebben. Naar hun zeggen was er nog niet genoeg te doen voor de jeugd. Ook vandaar. Nu echter blijkt dat er steeds meer beat-clubs opgericht worden, gaat men het op een andere manier proberen. Die andere manier is een discothéque, waarover straks meer. Deze discothéques komen hoe langer hoe meer in het middelpunt van de belangstelling, en het was enige tijd geleden Schiedam, dat de pri meur ervan had. De heer Van Vliet, eigenaar van de zaak, is tevens de organisator van een aantal beat- middagen in onze stad. Hij haalde onder anderen de bekende Golden Earrings hier. In de toekomst is hij van plan grote Engelse groepen naar Schiedam te halen. In de sport hal ziet hij een mooie gelegenheid om deze groepen te laten optreden. TOEZIENDE instanties zijn er altijd nodig, ook bij de beat. OOK in het zuidelijke stadsdeel zijn plannen voorde oprichting van een beat-soos. Men heeft reeds enkele malen proefgedraaid, met onder andere de Schiedams-Rotter- damse band de Merry Meeters", en het blijkt dat er voldoende be langstelling voor is. Het Singel kwartier zoekt grotendeels zijn vertier in Club 54, een zakelijke aan gelegenheid, waar een discothéque staat opgesteld met de nieuwste beat-hits. Af en toe is een disc-jockey in de club, die alle platen aankondigd.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 13