Jong meisje achter het orgel Anita Zwaans „Ik zou wel graag een paar grotere handen willen hebben Foto's: Ton den Haan 76 ET zou misschien te ver voeren om een 18-jarige Schiedamse zo maar een wonder kind te noemen. Maar toen ik Anita („Ansje") Zwaans uit de Hogenbanweg na ons gesprek een hand gaf dacht ik: „Een bijzonder kind en dat is ze!" Waarom zo bijzonder? Daarom: 18 jaar, sinds twee jaar gedi plomeerd accordeon-lerares, be reidt zich nu voor op het eind examen voor piano-lerares en ondanks alles gewoon Ansje Zwaans gebleven. O nee, niet helemaal, want ze heet nu liever Anita („Ansje maakt me zo ver schrikkelijk klein"). Bovendien heeft Anita Zwaans nog een opmerkelijke hobby: iedere zon dag zit ze op de (eigenlijk wat te hoge) bank voor het orgel in de H. Hartkerk aan de Hoeker singel en vult de imposante kerk ruimte met stemmige, klanken. Nog steeds hetzelfde Ansje dus; Het meisje, dat zo'n jaar of tien geleden voor het eerst op het podium stond, nagenoeg ver scholen achter en omver ge trokken door een grote, lood zware accordeon. Anita is een vlot, spraakzaam meisje; impulsief misschien. Hoewel ze tijdens ons gesprek bijzonder interessante dingen vertelt over piano, ballet, con certen, is het toch haar hobby, die mij het meest intrigeert. Op voorstel van Anita's moeder gaan we naar het orgel in de parochiekerk, op een steenworp afstand van haar woning. Met een sierlijke beweging wipt Anita daar even later op de rand van de bank voor het orgel. Enkele onbegrijpelijke manipula ties gaan vooraf aan een frap pante vingervlugheid over de ivoren toetsen en even later ver drijven de inleidende klanken van het sfeervolle „We Shall Overcome" de mystieke stilte uit het kille kerkgebouw. Dan volgt natuurlijk nog het hele verhaal over hoe, wanneer, waar en waarom het allemaal begon. Heel bescheiden vertelt Anita hoe op een dag de pastoor van de H. Hartkerk haar kwam op zoeken: „Hij kwam bij me thuis en vroeg of ik niet eens op dat orgel wilde komen spelen. Het leek me wel wat. Dat was weer eens iets anders. Het zou tegelijk

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 16