VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VA REACTIES OP ZOMAAR EEN FOTOOTJE 79 In het maartnummer plaatsten wij een oude foto met het ver zoek aan de lezers ons nader te informeren over: „Waar en wan neer werd deze foto gemaakt en wie staan erop?" Het blad was nog maar nauwe lijks van de pers of de heer Fr. v. d. Touw (74) stapte met het blad in de hand het S.G.-bureau binnen om ons te vertellen, dat hij enkele figuren op de foto meende te kunnen thuisbrengen. De kelner was volgens hem Dirk van Haaften en in een van de dames die achter het raam staat te kijken, herkende hij mejuf frouw Slavenburg, de toenma lige eigenares. Als jaar waarin de foto werd gemaakt, noemde hij 1910 en als plaats geeft hij aan die van het „Coöp Centrum" aan de Koemarkt. De volgende bezoekster aan ons bureau was mevrouw Van Lint, die de schoondochter bleek te zijn van een van de mannen op de foto, nl. van de heer Cees van Lint (derde van links), die nu 67 jaar oud is en een café drijft aan de Broersvest. Laatst genoemde herkende alle figuren, die op de foto staan. Van links naar rechts zijn het: B. v. d. San- de, soldaat Moof Koks, Cees van Lint, Henk Groenhout, Frans van Hoogendaalen, janus Koens en Flip Koning. De kelner was Dirk van Haaften en de dames zijn moeder en dochter Slaven burg. Het jaar schatte hij op 1919 en de plaats was volgens hem Hotel „De Kroon". Mevrouw P. Crama, Hoogstraat 135, zond ons een vriendelijk briefje, waarin stond, dat zij op de foto het café „Het Oude Post huis" van mevrouw Slavenburg herkende. Ook zij was van me ning, dat het café stond op de plaats waar nu het „Coöp Cen trum" is gevestigd. Mevrouw Crama weet zich zelfs nog het telefoonnummer 1 59 van het café te herinneren. Volgens haar moet de foto genomen zijn enkele jaren voor 1925. Inmiddels was de foto in ons blad ook al tot onderwerp van leven dige discussie geworden in cafe De Ster op de hoek van de Koe markt, een meter of tien dus van de plaats van het café Sla venburg. Naast vele jongeren wordt dit oer-Schiedamse café De Ster bezocht door oude Schie dammers. Kastelein Dirk Kok en zijn echtgenote gingen vol over gave aan het werk om de foto bij hun klanten geïdentificeerd te krijgen. Het was de heer N. Bisschop, die uiteindelijk aan de juiste namen kon komen. De jongste dame achter het venster zou Margo Slavenburg zijn; dit in afwijking van wat anderen zeggen, die het meisje Jeanne noemen en menen dat het een schoondochter is. Alle hulde in ieder geval! Van de heer A. v. d. Most uit Dedemsvaart ontvingen wij een brief, die aan elke onzekerheid omtrent de plaats waar het café stond een eind maakte. Hij is nl. sinds 1917 de eigenaar van het pand. De heer Van de Most schreef dat hij in dat jaar het café, toen genaamd „Het Oude Posthuis", van zijn tante, me vrouw Slavenburg, heeft overge nomen. Later veranderde de heer Van de Most de naam „Het Oude Posthuis" in café-restau rant „De Kroon". In 1927 werd daar het predikaat hotel aan toegevoegd. Volgens hem moet de foto voor 1917 zijn genomen. Ook de heer Van de Most her kent in de kelner Dirk van Haaf ten, die bij hem in dienst is ge weest gedurende de weekeinden; de overige dagen werkte hij in het bouwbedrijf. Op de bank zit ten volgens de heer Van de Most v.l.n.r. C. van Lint, H. Groen- horst en J. v. d. Slobbe (een andere naam dus dan mevrouw Van Lint ons opgaf). Uiterst rechts zit W. de Koning. De da mes zijn mevrouw Slavenburg en haar schoondochter Jeanne Bek, die getrouwd was met me vrouw Slavenburgs zoon Daan. Aardig is nog te vermelden, dat mevrouw L. J. Stok-Slavenburg, Rotterdamsedijk 195b, kwam vertellen, dat haar moeder op de foto staat. Een aantal mensen heeft ge suggereerd, dat de foto gemaakt was in de vroegere speeltuin „De Vriendschap" aan de Vlaar- dingerdijk. Dit bleek niet juist te zijn. Resumerend komen we tot de volgende konklusie: met zeker heid mag worden aangenomen dat de foto genomen werd voor café Slavenburg op de Koe markt. Verder, dat de namen van de personen voor het over grote deel vaststaan. Ten slotte mogen we stellen, dat de foto omstreeks 1917 is genomen. Naast bovenstaande ter zake doende gegevens, hebben we nog een groot aantal verhalen over toestanden en personen uit de periode, waarin de foto werd gemaakt, gekregen die ons bij zonder aangename ogenblikken hebben bezorgd. Zo weten wij nu bijv. een heleboel over de broer van Dirk van Haaften en over de dove Slavenburg, die een café beheerde aan de overzijde van de Broersvest. Ook hebben wij iemand ontmoet die bij Moof Koks, wiens vader een bakkerij had, in de klas heeft gezeten en die nog kwaad was dat hij inder tijd nooit koekkruimels van hem kreeg. M Als het gemeentelijk archief weer eens een „zoekplaatje" heeft houden wij ons aanbevolen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 19