Definitief Nieuwland-tracé 69 haarfijn uit te leggen, waarom Schiedam zo bij gelijk waardige zustersteden in de omgeving werd achter gesteld. Dat is ons dan verteld door meneer Van Ballegoyen tijdens een bijeenkomst in Europoort van het Departe ment Schiedam van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. We moesten kiezen, mijne heren, zei Mr. Van Ballegoyen, en we lieten de voor ons het voordeligste stations uiteraard het zwaarst wegen. De stad Delft bijv. heeft wel minder inwoners, maar de reizigersfrequentie is groter. Schiedam had in 1965 958.000 reizen (heen en terug) en een opbrengst van f 2.098.000,maar Delft kocht 1.020.000 reizen voor f 2.895.000,En Dordrecht met zijn 86.800 inwoners bracht f 3.676.000,op, Leiden met 100.000 inwoners bracht het tot f 6.308.000. Bergen op Zoom heeft maar 38.000 inwoners, maar het bracht de Nederlandse Spoorwegen, dank zij zijn interessante achterland, anderhalve ton meer in dan Schiedam, ja zelfs Gorkum met zijn 23.000 inwoners brengt het verhoudingsgewijze verder dan Schiedam met f 1.029.000,We zijn hier in Schiedam kennelijk een hokvast volk en we worden ernaar behandeld... Nu zullen we u niet alles nog eens vertellen, wat er op die middag voor en tegen te berde is gebracht. Het heeft allemaal uitvoerig in de kranten gestaan: de heer Hoek van de Zuurstoffabriek wees op het ongunstige psychologische effect van de achterstelling van Schiedam; Burgemeester Roelfsema hield een bijna hartstochtelijk pleidooi, waarin hij wees op het Rijnmond-bureau dat hier komt en op alle moge lijke ondernemingen, die zich hier vestigen; de heer Ingelse richtte het oog op de toekomst en Ir. Bart Wilton meende, dat ook hier voor de Spoorwegen de „cost aan de baet vooruit" dient te gaan. Rotterdam) met de Eilanden zal gaan verbinden, via de Sportvelden naar een nieuwe halte ter hoogte van de Nieuwe Damlaan met aansluiting via de Beneluxtunnel naar de andere oever van de Maas. Overigens: „Het is geenszins zeker, dat deze spoor lijn wordt aangelegd en wanneer dit zal kunnen gebeuren." Een nieuw facet bij dit alles is de Horvathweg, die sedertdien geopend is en die voor de Spoorwegen toch wel een belangrijk nieuw gezichtspunt heeft opgeleverd. Bovendien de opvoering van de spitsuren- frequentie, die sedert de bespreking in Europoort heeft plaatsgehad. Die spitsurenfrequentie heeft ertoe geleid, dat een viertal treinen méér in Schiedam zijn gaan stoppen. De directie der Nederlandse Spoorwegen verheugde zich er blijkbaar over op deze wijze althans iets van de Schiedamse ontstemming weg te nemen. Van groter betekenis voor het aanzien onzer stad en voor het gerief van haar burgers is een verdere toezegging, die wederom via de pers is ge daan. Deze betreft de internationale treinen, die op hun noord-zuid route komende van Utrecht niet in Rotterdam stoppen maar in Rotterdam-Noord. Het station Rotterdam-Noord is niet voor dit doel ge bouwd, terwijl Schiedam dat wordt ook door Mr. Van Ballegoijen ruiterlijk erkend een prachtig representatief station heeft, prima voor dit doel ge outilleerd. En wat meer zegt: vanuit het hart van Rotterdam sneller bereikbaar dan Rotterdam-Noord, dank zij die mooie weg, die we aan het initiatief van de heer Horvath te danken hebben. Men wist ons in Utrecht te vertellen, dat definitief besloten is de internationale treinen in Schiedam te laten stoppen. Deze nieuwe voor Schiedam bijzonder gunstige regeling zal in mei 1967 worden ingevoerd. Thans is het contact daarover gaande met de inter nationale commissie in Parijs, die deze dingen coördi neert. Een puzzel scheen het voor de stad Rotterdam nog te wezen, of op deze wijze de naam Rotterdam niet uit het internationale spoorboekje gaat ver dwijnen. Maar dat lossen de Spoorwegen op met een handigheidje: de internationale stop Schiedam gaat Schiedam-Rotterdam West of zo iets heten. Dat geeft geen enkel misverstand en... dat spaart om zo te zeggen bovendien een echte annexatie uit.Bij deze concessies zal het dan voorlopig blijven. Maar het komt ons voor, dat de Nederlandse Spoor wegen het op de duur daarbij niet kunnen laten. Dat zal ook beslist de bedoeling niet zijn. Zij hebben hier een prachtig stationsgebouw neergezet, een der mooiste en duurste van Nederland, en dit gemaakt tot centraal bureau voor een administratief onder deel en tot een opleidingscentrum, beide gewestelijk. Tevens hebben zij de bedoeling van Schiedam een internationale halte te maken, alsmede een overstap plaats voor een toekomstige noord-zuid verbinding via de eilanden. Het is niet aan te nemen dat zij dit alles doen zonder de vooropgezette bedoeling het station Schiedam weer de aansluitingsmogelijkheden te geven, die bij een knooppunt van deze betekenis passen. GERARD LUTKE MEIJER Wel zullen we hier nog iets zeggen, over de toekomst visie, die de heer Van Ballegoyen De Jong voor ons opriep. Hij sprak over het zgn. Nieuwland-tracee, dat eens de „oude lijn" (Amsterdam - Den Haag - Het beroemde laantje van Van der Gaag in Delft.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 9