CULTUUR hoe en wat Burgemeester H. Roelfsema nu voorzitter Culturele Raad van Zuid-Holland 97 "piJDENS een op negen juni, in de Aula van het Stedelijk Museum gehouden bijeenkomst heeft de Culturele Raad van Zuid-Holland de burgemeester van Schiedam, H. Roelfsema, geïnstalleerd als voor zitter van dit openbaar lichaam. Door de opening van het Stedelijk Museum, een dag daarvoor, is deze installatie, die werd bijgewoond door de Commissaris van de Koningin, mr. Klaasesz, een beetje buiten het nieuws geraakt. Geheel ten on rechte overigens, want hoewel natuurlijk minder spectaculair dan de verdubbeling van onze stedelijke kunsttempel, was deze bijeenkomst voor provincie en stad van bijzonder belang. De rede, die burgemeester Roelfsema hield, was er dan ook naar. Hij opende zijn redevoering met een korte aanduiding van de verdiensten van zijn voor ganger, waarbij hij opmerkte: „Het enige wat ik voorlopig tegenover zijn arbeid kan stellen is de be lofte, dat ik mijn uiterste best voor het werk van de Culturele Raad zal doen". Dit werk, aldus de burgemeester, omvat de activiteiten, die de Gewestelijke Culturele Raden tussen het Rijk en de gemeenten in ontplooien. Zij stuwen en stimu leren en vullen als het moet lacunes op. Zuid-Holland is met dit werk reeds een heel eind op pad, mede door de grote medewerking van het Provinciaal bestuur en zijn ambtelijke adviseurs. Overigens noemde hij Zuid-Holland voor de Geweste lijke Culturele Raad een moeilijk te bearbeiden ge bied, omdat onder invloed van een paar grote steden het typisch gewestelijke ontbreekt. Een gedeeltelijk gevolg hiervan is, dat de belangstelling voor cultuur en in engere zin voor de kunsten achterblijft bij die voor sport, voor de auto en wat dies meer zij. Als voorbeeld noemde de heer Roelfsema, dat bij de opening van de „Doelen" niet, zoals toch op zijn minst mocht worden verwacht, een Rotterdams maar een buitenstedelijk koor optrad. Een andere merkwaardige ervaring vond de heer Roelfsema, de „trek" naar buiten. „Men woont hier wel", zei hij, „men werkt hier wel, maar trekt een behoorlijk deel van het jaar van vrijdagavond tot maandagmorgen hoe langer hoe meer weg. Er is een diep verlangen naar een tweede huis (het mag een optrekje of een caravan zijn) te midden van felle woningnood. Voor het culturele leven heeft dit zeker gevolgen", vervolgde hij. „Het weekend wordt voor culturele manifestaties of voor culturele werkzaam heid minder geschikt. Op de maandag moet men bij komen. De woensdagavond moet langzamerhand ge reserveerd worden voor een aangekondigde of toe vallige televisie-voetbalwedstrijd. Financieel wordt het daarom een waagstuk op woensdagavond iets te ondernemen. Er blijven zo nog twee avonden voor culturele beleving over, nl. de dinsdag- en de donder dagavond, als men in een grote stad tenminste al de moeite wil nemen, van een verre buitenwijk naar het cultureel centrum te gaan". „Het is", zei de heer Roelfsema, „dacht ik, voor allen duidelijk, dat wij in cultureel opzicht in een stroom zijn verzeild geraakt, die ons snel afvoert van het ver leden. Misschien moet ik het zo zeggen: na 1945 zijn wij overigens begrijpelijk geestelijk, politiek en cultureel te vlug in oude vormen teruggegleden. De jonge generaties wijzen deze vormen vaak af; eerst deden zij dat aarzelend, thans vrij luidruchtig. En daarvan ondervinden wij nu de gevolgen". Tot besluit van zijn rede merkte burgemeester Roelf sema op dat de mens van tegenwoordig moet worden geleerd het ware van het onware te scheiden en het ware moet leren liefhebben. „Het is de moeite waard", besloot hij, „als het moet hardnekkig mee te werken aan de consolidatie of verovering van een plaats in de samenleving voor de kunst. Want met de wijziging van een cultuurpatroon kan veel veranderen, de hon ger naar deelneming aan de cultuur, ook in haar kunstuitingen, blijft in de mens leven, soms latent. Daarom mogen wij toch blijven geloven in cultuur spreiding, zelfs al verloopt die anders dan we na 1945 misschien hebben verwacht".

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 13