KOL SIMCHAH 100 Toen Bas besloot met Yvonne te gaan zingen zat hij wel met het probleem hoe haar enige kennis van het Hebreeuws bij te brengen. Het is Bas zelf die Yvonne de geheimen en bekoringen van deze taal ontsluiert. „Het valt best mee", zegt zij. Het liederen-repertoire van „Kol Simchah" moet steeds aangevuld worden. Door correspondentie met kennissen worden zij van de laatste nieuwe liedjes op de hoogte gesteld. Israël heeft een grote volksliederen schat. Maar slechts weinige ervan zijn voor duo-zang geschikt. Drie jaar geleden is in Israël de musical „VIJF, VIJF" van Johanan Zarai en Naoni Shemer in première gegaan. Bas heeft de beschikking over twaalf liedjes uit de musical, waarvan hij er reeds een drietal heeft bewerkt. „We zijn nu druk bezig met het instuderen van deze liedjes. Mevr. G. van Schayk-Timmers, docente aan de Schiedamse Muziekschool, is een grote steun voor ons. Zij is niet zuinig met kritiek. Dat is wel eens vervelend, maar wij hebben zeer veel van haar geleerd. Wij blijven dan ook doorgaan met de lessen." Bas vertelt over het liedje „SMOCH AL HA TARNEGOL" (Vertrouw op de haan) uit de musical, dat hij erg aardig vindt. Waarschijnlijk zingen zij dit liedje over een haan, die op een boerenerf een kippetje ontmoet, „en dan je weet wel"., op de grammofoonplaat, die binnenkort van hen uitkomt, een EP met vier liedjes. Hilversum De laatste weken zijn Bas en Yvonne geregeld per trein naar Hilversum gereisd voor televisie-opnamen in de AVRO-studio. Na „Nieuwe Oogst" zijn onder leiding van regisseur Bram van Erkel opnamen ge maakt voor „Rooster". Yvonne: „Ontzettend boeiend, zeg dat wel, want in het begin stond ik te trillen op m'n benen van de zenuwen. Ik schrok me dood toen de camera met dat grote oog op mij afstormde. Con stant zijn vijftig mensen met je bezig. Desnoods nemen ze het programma vijf keer op om het zo perfekt mogelijk te doen zijn". Yvonne, enorm enthousiast, haar donkere gezicht is expressief, wordt door de nuchtere Bas met de opmerking: „Nou, nou" weer enigszins in de werkelijkheid teruggebracht. „KOL SIMCHAH" treedt doorgaans op voor jeugd- sociëteiten, in onze stad voor leden van Jazz Sociëteit Guillaume. Met veel succes, want zij zijn nog enkele keren gevraagd door het sociëteitsbestuur. Veel op drachten krijgen Bas en Yvonne van personeels verenigingen. „Dat vinden wij een beetje vervelend werk, je krijgt zo'n gemêleerd publiek, dat dikwijls met mate onze liedjes kan waarderen. Wij merken het al bij het zingen van het overbekende „Havah Nagilah", waar we altijd weer veel applaus op krijgen. Van te voren verzoeken wij het publiek wel, niet met de liedjes mee te klappen." Waaruit is hun succes te verklaren? Uit de warme sonore stem van Bas en de zuivere heldere stem van Yvonne, ondersteund door eenvoudig, sterk ritmisch gitaarspel? Het enthousiasme van vooral jongeren kunnen zij moeilijk verklaren. „Ik geloof, dat ze niet weten, wat ze er mee aan moeten. Soms vinden ze het leuk, dan weer durven ze het niet te zeggen", vindt Yvonne. Bas: „Onze volksliedjes zijn nieuw voor de meeste mensen, het is een beetje vreemd voor hen, maar daarom waarderen ze het niet minder. Naar onze liedjes is altijd wel een bepaalde vraag". Toekomst Ook Bas ontkomt niet aan de militaire dienst. Binnen kort zal hij 's konings wapenrok moeten gaan dragen in Amersfoort. Hoe het dan staat met „Kol Simchah"? „Ik hoop, dat Yvonne en ik verder kunnen zingen, desnoods in de weekends. Een optreden voor de sol daten staat me, geloof ik, niet zo aan. Het is nu niet bepaald een publiek, dat prijs stelt op volksliedjes". Yvonne studeert verder, nog twee jaar, en dan hoopt zij onderwijzeres te zijn. „Het kan ook allemaal anders lopen. Bij goede contracten zouden we gek zijn in de toekomst op een duf kantoor te gaan zitten". Voorlopig hebben zij een maandcontract gesloten met de exploitant van 't Roefje aan het Rotterdamse Stadhuisplein. Wie wil genieten van hun liedjes begeve zich naar deze intieme wijnkelder. „Kol Simchah" treedt de gehele maand juli op, behalve op maandag. DAMMIS DE GEUS Jr.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 16